5 jautājumi grāmatas “Dimanti tavā pagalmā” autorei Gundegai Bičevskai

Pavisam nesen klajā nāca bijušās žurnālistes un redaktores Gundegas Bičevskas pirmā grāmata ar zīmīgo nosaukumu – “Dimanti tavā pagalmā”. Esmu priecīga, ka Latvijā parādās arvien vairāk pirmo grāmatu, un tās saraksta cilvēki, kuri par rakstniekiem sevi līdz šim nav saukuši – piemēram, Zane Zusta, kuru esmu intervējusi blogā, kā arī daudzās vietējo autoru recepšu grāmatas, kas radošumā pārspēj viena otru. Un, kamēr savai pirmajai grāmatai vēl briestu, tikmēr blogā īsa saruna ar Gundegu. (Starp citu, Happy Whispers Facebook lapā vari laimēt pašu grāmatu!). 

Ko Tev nozīmēja uzrakstīt grāmatu? Piepildīt sen lolotu sapni, radoši pašizpausties vai ko citu? Kad sajuti sevī pirmo impulsu to uzrakstīt?

Mans skaistais dzīves sapnis jau ir piepildījies pirms septiņpadsmit gadiem, kad man tika dota iespēja stādāt žurnālistikā. Toreiz jaunai meitenei tikko pēc vidusskolas sākt pelnīt naudu ar rakstīšanu – tas tiešām šķita gandrīz neticami.

Un visi šie profesionālie gadi man ir aizritējuši ļoti krāšņi. Tāpēc es teikšu godīgi, ka grāmatas “Dimanti tavā pagalmā” tapšana man nebija sapnis, tas vairāk bija kā radošs izaicinājums. Man bija skaidra vīzija, kādai jābūt grāmatai – gan saturiski, gan vizuāli. Tas ir līdzīgi kā rīkojot ballīti, – tu domā par visiem sīkumiem, bet mērķis jau ir viens – lai cilvēks, kas ir atnācis uz tavu ballīti, mājās aizietu kaut mazliet priecīgāks un laimīgāks.

Grāmatā vēlies iedvesmot citas sievietes, kas ikdienā iedvesmo Tevi pašu?

Esmu pārliecināta, ka iedvesma ir visapkārt, bet šī gadsimta lielākā problēma ir tā, ka mēs to neredzam. Mēs skrienam, gribam labāku dzīvi, pārdzīvojam, ka neesam tik ideāli un, ka nevaram visu paspēt, stresojam, baidamies par karu… Kāda vēl iedvesma? Tāpēc tas lielākais uzdevums ir strādāt ar savām negatīvajām emocijām. Un recepte ir ļoti vienkārša – novērtē to, kas tev ir, nevis bēdājies par to, kā tev nav. To var attiecināt pilnīgi uz jebkuru sfēru – novērtē savu augumu, kāds tas ir, savu finansiālo situāciju, draugus, māju, darbu. Un tiklīdz to visu ieraugām un novērtējam, tā dzimst arī iedvesma.

Tu atzīsti, ka vairums sieviešu ilgojas pēc viena un tā paša – būt laimīgas, dzīvot harmonijā, atrast savu piepildījumu un justies labi savā ādā. Vai pašai ir izdevies pieņemt sevi tādu, kāda esi, un sajust laimi mazajās lietās – šeit un tagad?

Kādreiz man šķita, ka būs tāda diena, kad es visu sapratīšu un būšu laimīga. Vai arī – apstākļi beidzot būs tādi, kad varēšu justies laimīga. Tad tu kā Sprīdītis doties uz laimīgo zemi, meklē un meklē… Un vienā brīdī saproti, ka ārpus tevis jau tās laimes nav. Kad pazūd ilūzijas par to, ka laime ir kaut kas liels un tāls, var ietaupīt daudz laika un enerģijas. Bet, vai esmu laimīga, smaidīga un apmierināta katru dienu? Diez vai. Reizēm esmu nogurusi, vīlusies un dusmīga. Bet man noteikti labāk patīk būt laimīgai, tāpēc apziņa, ka visas tās laimes atslēdziņas ir manī pašā, nomierina arī tajās dienās, kad sauli nemaz nevar redzēt.

Kā rīkojies, ja pamosties neomā un saproti – šodien es nepavisam neesmu balta un pūkaina, drīzāk esmu gatava zemes spert gaisā?

Man ir bijuši tādi smagi rīti, kad esmu skaidri sapratusi, ka tā ir zīme. Viss, tā vairs turpināties nevar, ir jāmaina dzīve. Pašsajūta precīzi parāda, ka kaut kas nav kārtībā un to nedrīkst ignorēt, uzliekot biezāku pūdera kārtu un nopērkot sev ziedu pušķi. Reizēm jau, protams, mazie iedvesmojošie nieki palīdz, bet lielās krīzes ar tiem nevar izārstēt. Tāpēc esmu pateicīga pati sev, ka es šos drūmos rītus neignorēju, bet pieņēmu drosmīgus lēmumus, kas nebija viegli. Man vispār šķiet, ka tas, ar kādām domām un sajūtām no rīta pamostamies, ir mūsu patiesā seja. Tas ir ļoti, ļoti svarīgi, lai ir prieks celties un prieks dzīvot.

Viens sapnis ir piepildīts. Kas tālāk?

Līdz gada beigām ir ieplānoti dažādi ar grāmatu “Dimanti tavā pagalmā” pasākumi un, protams, ir atkal jauni plāni. Bet mērķis jau nemainās – gribas lasītājus pārsteigt ar kaut ko jaunu!


Publicitātes foto no Gundegas privātā arhīva

 

2 Komentāri on 5 jautājumi grāmatas “Dimanti tavā pagalmā” autorei Gundegai Bičevskai

 1. Arnis
  21/07/2017 at 10:32 (4 gadi atpakaļ)

  Kāpēc “bijušās žurnālistes un redaktores”? Gundega taču raksta un rediģē vēljoprojām! :)

  Atbildēt
 2. L.
  22/07/2017 at 14:16 (4 gadi atpakaļ)

  Sveika, gribēju vien teikt, ka mazais fonts ņirb un lēkā gar acīm, grūti lasīt. (un šis nav pēc n-tās vīna glāzes.) :)

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *