Bišu maize tavai veselībai – kāpēc un kā to lietot

Vējš drīz būs izģērbis kokus kailus, un zelta rudeni nomainīs gada tumšākais un drēgnākais periods. Šajā laikā nereti sarūk ne tikai mūsu optimisma krājumi, bet  cieš arī mūsu imunitāte, kā rezultātā biežāk saslimstam vai piedzīvojam nespēku un enerģijas trūkumu. Pēdējos piecus gadus neesmu lietojusi nekādus sintētiskos vitamīnus, taču ik pa laikam izmēģinu dažādus uztura bagātinātājus. Mans šī rudens atklājums ir bišu maizes pastilas. Produkts, kura iedarbībai es ticu.

Ar uztura bagātinātājiem ir visādi – gribi tici, negribi netici to iedrbībai. Jāmeklē pētījumi, bet par daudziem mūsdienu wellness un fitness hītiem tādu nemaz nav. Ja tieku pie kāda produkta testa nolūkos vai ziņkāres dzīta, mēdzu iekļaut uztura bagātinātājus zaļajos kokteiļos, ja tie ir pulverveida, vai cenšos atcerēties iedzert tabletes vai kapsulas. Taču nu jau dažas nedēļas par aizmāršību man nav jāuztraucas, jo košļājamās bišu maizes pastilas no pašmāju ražotāja Bee Bite garšo tik labi, ka teju vai jātur sevi grožos, lai nepārsniegtu vēlamo dienas devu. Kā konfektes! Turklāt šī uztura bagātinātāja pozitīvais efekts ir pierādīts.

Bišu maizes košļājamās pastilas ir 100% dabīgs produkts, kas radīts no tepat Latvijā ievāktas bišu maizes. Manu uzmanību tūdaļ piesaistīja pastilu atraktīvā forma (tās izskatās kā bišu kāres šūna) un ērtais, mūsdienīgais iepakojums (dozētas ikdienas devas, ko viegli paķert līdzi somā jebkurā daudzumā). Bee Bite piedāvā divu veidu iepakojumus – 15 pastilas (75 g) un 30 pastilas (150 g).

Jāatzīst, ka šis uztura bagātinātājs garšo lieliski! Turklāt pastilas pieejamas ne tikai ar klasisko bišu maizes garšu bez piedevām, bet arī ar upeņu, brūkleņu un smiltsērkšķa garšu, savukārt asorti iepakojumā iekļautas trīs dažādu garšu pastilas – upene, brūklene, smiltsērkšķis. Grūti pat pateikt, kura garša man patīk vislabāk, tāpēc iesaku pamēģināt tieši asorti iepakojumu. Būs gluži kā ar Adventa kalendāru – katru reizi paķersi citu garšu, un pastilas, ēdot katru dienu, neapniks.

Kāpēc bišu maize ir vērtīga?

Bišu maize satur ap 240 bioloģiski aktīvo vielu, kas nepieciešamas normālai organisma darbībai. Bišu maize satur visas 28 aminoskābes, tai skaitā 9 neaizvietojamās. Tās sastāvā ir vitamīni A, B1, B2, B3, B6, C, E, D, K, PP, H u.c. Tā kā šie ir dabas radīti vitamīni, atšķirībā no sintētiski radītajiem, organisms tos spēj daudz labāk izmantot. Bišu maizē ir dzelzs, magnijs, kalcijs, kālijs, kā arī daudzas citas minerālvielas. Bišu maizē ir daudzreiz vairāk olbaltumvielu nekā, piemēram, gaļā, zivīs un pienā, un tā lielā daudzumā satur arī nepiesātinātās taukskābes omega-3 un omega-6, kuras mums ir nepieciešamas.

Kā apstiprina sertificēta uztura speciāliste Guna Bīlande no dabiskās veselības centra ReCure, bioloģiski aktīvās vielas, ko bišu maize satur lielā daudzumā, nenoliedzami ir ļoti vērtīgas. Bišu maizi bites veido no ziedputekšņiem, ko apstrādā ar saviem enzīmiem un ziedu nektāru, un noglabā šūnās, tās aiztaisot ciet ar medu. Šāda veida apstrāde ļauj ilgi uzglabāt vērtīgos ziedputekšņus, kas satur ļoti daudz olbaltumvielu, vitamīnu un minerālvielu.

Uztura speciāliste norāda, ka ziedputekšņiem piemīt pretsēnīšu, pretmikrobu, pretiekaisuma, aknu veselību uzlabojošas, pretvēža, imunitāti veicinošas un sāpes mazinošas īpašības, kas tiek saglabātas, kad bites tos apstrādā iegūstot bišu maizi. (Noderīga papildu informācija angļu valodā atrodama šeit). Tuklāt, atšķirībā no vienkāršiem ziedputekšņiem, bišu maizes vērtīgo uzturvielu biopieejamība ir krietni augstāka, jo tie jau ir apstrādāti ar bišu enzīmiem, tāpēc produkts organismā vieglāk uzsūcas un tiek pilnvērtīgāk izmantots.

Bišu maizi ieteicams lietot:

 • imūnsistēmas striprināšanai
 • redzes uzlabošanai
 • atmiņas un koncentrēšanās spēju uzlabošanai
 • gremošanas sistēmas darbības uzlabošanai
 • asins sastāva uzlabošanai
 • aknu veselības uzlabošanai

Bišu maize izmantojama arī kā efektīvs līdzeklis organisma rehabilitācijai pēc antibiotiku lietošanas, jo palīdz atjaunot kuņģa un zarnu trakta mikrofloru. Bišu maizei piemīt holesterolu saistošās īpašības, tāpēc tā var palīdzēt samazināt sliktā holesterīna līmeni asinīs. Bišu maize ir noderīgs palīgs ārstējot mazasinību, apetītes trūkumu, neirozi, sirds un asinsvadu slimības, kā arī hepatītu. Šis uztura bagātinātājs palīdz atjaunot spēkus garīgas un fiziskas pārpūles gadījumos.

Cik bieži? Cik daudz?

Profilaksei bišu maizi ieteicams lietot divreiz gadā, izejot 3 mēnešu kursu, taču, kā atzīst Bee Bite ražotāji, daļa klientu pastilas nelieto tikai vasaras mēnešos, kad plaši pieejami vitamīniem un minerālvielām bagātīgi vietējie produkti. Bišu maizi pārdozēt īsti nevarot, taču ieteicamā diennakts deva pieaugušajam ir 1 – 2 pastilas. Ja apēsts par daudz gardo pastilu, vakarā varētu būt grūti aizmigt. Bērniem pēc 3 gadu vecuma var dot 1 veselu pastilu, taču ieteicams uzmanīgi pavērot, kā organisms reaģē, jo bišu produkti ir spēcīgi.

Pastilas vislabāk ieteicams lietot pirms brokastīm, taču gadās, ka produkts tukšā dūšā ir par stipru. Tad ieteicams lietot aptuveni 30 minūtes pēc ēšanas. Tomēr, ja sūdzību nav, droši pirms brokastīm, kā to daru es. Otru pastilu šobrīd apēdu pēcpusdienā, starp pusdienām un vakariņām.

Bišu maizes pastilas – tepat Latvijā izauklēta ideja

Bee Bite ir ģimenes uzņēmums, kurā pašlaik divatā strādā mamma un meita. Nepārstrādātu bišu maizi viņas iepērkam no tēta, kurš ir viens no lielākajiem biteniekiem Latvijā, un var nodrošināt kvalitatīvu bišu maizi. Tai veiktas arī analīzes, lai pārliecinātos par sastāvu un tā kvalitāti. Pastilu ražošana bija meitas un mammas ideja. Meita agrāk daudz ceļojusi, tāpēc vajadzēja atrast veidu, kā ērti paņemt bišu maizi līdzi uz ārzemēm. Tā radusies ideja par atsevišķi iepakotām pastilām, kurās apvienota vienas dienas deva. Jau minēju, ka pastilas var ērti paķert līdzi uz darbu, treniņu un citās dienas gaitās, jo katra no tām ir iepakota atsevišķi.

“Ar bišu maizi un medus vākšanu esmu bijusi saistīta kopš bērnības,” stāsta Anete Spēlmane, viena no Bee Bite košļājamo pastilu radītājām. “Apzinoties, cik ļoti vērtīgs ir medus, bišu maize un ziedputekšņi, gribēju arī citiem par to pastāstīt un ierādīt, kas jālieto, lai neslimotu. Mamma saka, ka mēs ar brāli bērnībā vispār neslimojām, ja salīdzina ar citiem bērniem. Godīgi sakot, patiesi neatceros, ka mēs būtu slimojuši,” viņa smejas.

Pirmo reizi ar pastilām ražotāji potenciālos klientus iepazīstināja pirms diviem gadiem izstādē Riga Food 2015. Tolaik tas vēl bijis tikai koncepts – katra pastilas mala nogriezta ar roku, un tās iepakotas mazās vēstulītēs. “Izstādē sapratām, ka tā lieta aizies, un pēc pāris mēnešiem mēnešiem jau vedām pirmos iepakojumus uz veikaliem,” atceras Anete.

Sākumā bija bišu maizes pastilas bez piedevām. Tām sekoja upeņu pastilas, jo daļa pircēju tīkoja pēc citādākas garšas. “Izmainījām tikai niansi, jo liekam klāt tikai 6% ogu pulvera, taču cilvēkiem uzreiz iepatikās. Šobrīd liela daļa pircēju izvēlas tieši pastilas ar dažādām garšām. Anete atzīst, ka garšu, protams, varētu uzlabot vēl vairāk ar mākslīgām garšas piedevām, taču Bee Bite nevēlas bišu maizes sastāvā neko mainīt. “Mūsu pastilas ir unikālas tieši sava daudzveidīgā sastāva dēļ, tādēļ garšas vārdā pievienojam tikai nedaudz dabīgu, Latvijā ražotu ogu pulveru,” viņa skaidro. Vispopulārākais esot asorti iepakojums, kam seko pastilas ar upeņu garšu un smiltsērkšķis.

Ja vēlies pamēģināt Bee Bite pastilas, meklē tās interneta veikalā, kas veic piegādi visā pasaulē, un nodrošina piegādi uz pakomātiem Latvijas teritorijā. Savukārt veikalu saraksts atrodams Bee Bite mājas lapas sadaļā Veikali.

 


Bildes no Anetes Spēlmanes privātā arhīva un Bee Bite publicitātes foto
Materiāls tapis sadarbībā ar Bee Bite

 

9 Komentāri on Bišu maize tavai veselībai – kāpēc un kā to lietot

 1. CT
  22/10/2017 at 11:33 (3 gadi atpakaļ)

  Turklāt šī uztura bagātinātāja pozitīvais efekts ir pierādīts… Kur te ir atsauce/saite uz pētījumiem/pierādījumiem? Protams, nekas slikts šis nav, bet nevajag pārspīlēt kā ar brīnumlīdzekli. reklamētā centra ‘uztura speciālistes’ izteikumi jau iededz ļoti LIELU mirgojošu sarkanu lampiņu (pietiks jau vien ar ‘pretvēža’)

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   22/10/2017 at 13:02 (3 gadi atpakaļ)

   Vai es kaut kur lietoju apzīmējumu “brīnumlīdzeklis”? :) Manuprāt, bišu maize ir lielisks dabiskais uztura bagātinātājs rudens/ziemas sezonā, tāpēc par to ir vērts uzrakstīt. Raksts ar zinātniskajām atsaucēm, ko esmu minējusi arī bloga ierakstā, atrodams šeit:
   http://nordicfoodlab.org/blog/2015/9/4/bee-bread Ja gribas lasīt un iedziļināties bišu maizes uzturvērtībā utt., plašāk var palasīt šeit: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4377380/. Komentāru sniegusī G. Bīlande ir sertificēta uztura speciāliste un, manuprāt, viena no zinošākajām un mūsdienīgākajām šajā jomā Latvijā, tāpēc atsaucoties uz viņu droši var iztikt bez pēdiņām.

   Atbildēt
   • CT
    09/11/2017 at 21:18 (3 gadi atpakaļ)

    nē, tiešā tekstā jau nav.

    Articles from Evidence-based Complementary and Alternative Medicine…
    nordicfooflab nav avots, bet miskaste.
    labi, es te tikai padauzījos, Jūsu naivā (vai ne tik naivā reklamēšanas) ticība bišu maizei noteikti nodara mazāk ļaunuma nekā visi tie idioti, kas dēvējas pat par ārstiem un sludina stulbības.

    Atbildēt
 2. P
  23/10/2017 at 08:04 (3 gadi atpakaļ)

  Te jau viss ir tikai at ieteikumiem no reklamētā centra ‘uztura speciālistes’. Jau sāk apnikt lasīt šo blogu. Roka – Roku mazgā…. žēl…

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   23/10/2017 at 08:15 (3 gadi atpakaļ)

   Paldies par viedokli, Māra. Vai vari vari ieteikt, kura uztura speciālista ieteikumus un viedokli Tu labprāt lasītu blogā? :)

   Starp citu, padomu sniegšana vai viedokļa izteikšana prasa no speciālista gan laiku, gan enerģiju, un saorganizēt, ka speciālisti iesaistās bloga materiālu veidošanā tāpat. Laika gaitā blogā viedokli ir izteikušas arī uztura speciālistes Daina Rusule, Eva Kataja, Ksenija Andrijanova. Iespējams, vēl kāds. Ar Gunu vienkārši izveidojusies ciešāka sadarbība, jo esam uz viena viļņa, kad runa ir par uztura un dzīvesstila izvēlēm. Mums kopā ir viegli strādāt, tāpēc to ar prieku arī daru.

   Atbildēt
 3. Krista
  23/10/2017 at 09:42 (3 gadi atpakaļ)

  Paldies, ka padalījies ar info, Līga! Atceros, mana mamma kādreiz dikti bišu maizi slavēja, bet man garša tā īsti nekad pie sirds negāja. Es tā skatos, arī dāvanām baigi foršie komplektiņi tur ir. Nu, vispār forši, es mēģināšu nost!

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   23/10/2017 at 13:26 (3 gadi atpakaļ)

   Paldies, prieks dzirdēt, ka informācija noder un iedvesmo pamēģināt! Starp citu, man vienmēr ļoti patikusi bišu maizes garša un mēdzu pievienot ziedputekšņus zaļajiem kokteiļiem un pat zāļu tējai – tad sanāk tāda medaina garša.

   Atbildēt
 4. Kate
  23/10/2017 at 12:18 (3 gadi atpakaļ)

  Ļoti jauki! Gribas pamēģināt, sevišķi iekārdināja asorti paciņa.
  Vienīgi cena ir nedraudzīga. Protams, labas lietas maksā, bet mēnesī uz 3 cilvēku gimeni nepieciešami ap 75 eiro, kas ir ļoti nozīmīga summa :(

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   23/10/2017 at 13:25 (3 gadi atpakaļ)

   Kur Tev tik brangs cipars sanāca? Ja pieņem, ka pērk pastilas bez garšām un katrs dienā apēd 1 pastilu, tad sanāk 41,70 eiro. Es šobrīd ēdu pa divām, jo man ir priekšā ļoti saspringts periods darbā, kā arī esmu atsākusi sportot, tāpēc uzpildu baterijas. Plānoju no novembra pāriet uz 1 pastilu dienā un pamēģināt tā lietot visu ziemu. Domāju, ka būtu ieguvums arī tad, ja lietotu pa pastilai katru otro dienu – labāk nekā nemaz. Un, starp citu, kad pētīju bio vitamīnu cenas, tad tās nebija īpaši zemākas mēneša devai, tāpēc izšķīros par labu dabiskajam, nevis sintētiskajam (kaut bio).

   Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *