Četras vienošanās ceļā uz iekšēju brīvību

Dzimis Meksikas lauku apvidū un uzaudzis dziednieku ģimenē, Dons Migels Ruiss  (Don Miguel Ruiz) izvēlējās mācīties medicīnu un vispirms kļuva par ķirurgu nevis dziednieku. Viņa dzīve mainījās pēc ieskatīšanās acīs nāvei. Aizmidzis pie automašīnas stūres, vīrietis piedzīvoja avāriju, turklāt noskatījās uz notiekošo no malas – ārpus sava fiziskā ķermeņa. Pēc avārijas Dons Migels Ruiss kļuva par kāda varena Meksikas šamaņa mācekli, bet sapņos saņēma zinības no sava mirušā vectēva – arī šamaņa. Savā grāmatā Četras vienošanās. Praktisks palīgs ceļā uz iekšēju brīvību, ko latviešu valodā klajā laidis Apgāds Zvaigzne ABC, autors atklāj seno tolteku mācību, kā iemantot iekšējo brīvību.

Visi runā un cīnās par brīvību, bet ko tad īsti nozīmē būt brīvam? Arī dzīvojot brīvā valstī, mēs neesam brīvi. Kā vēsta autors, īsta brīvība attiecas uz cilvēka garu – tā ir brīvība būt tādiem, kādi patiesībā esam, un tikai mēs paši neļaujam sev būt brīviem. Brīvi ir tikai mazi bērni, kuru sejas lielākoties rotā smaids un viņi priecājas. Izzina pasauli. Nebaidās spēlēties.  Viņi neuztraucas par pagātni, neprāto par nākotni un dzīvo pašreizējā brīdī. Maziem bērniem nav bail paust savas jūtas. Viņi ir mīloši un nebaidās mīlēt. Tas ir cilvēka normālais stāvoklisizbaudīt dzīvi, rotaļāties, izzināt pasauli, būt laimīgam un mīlēt.

Taču pieaugušie tādi nav. Pār mūsu dzīvi valda dažādi likumi, un ikvienā no mums mīt bargs iekšējais tiesnesis un upuris. Sabiedrības uzskatu sistēma ir nolaupījusi mums brīvību. No paaudzes paaudzē mēs pārmantojam programmas un esam kļuvuši piejaucēti. Dons Migels Ruiss aicina pielikt punktu šiem pāridarījumiem, nevainot vecākus vai kādu citu, kas dzīvē mums nodarījis pāri (tostarp – sevi), un atbrīvoties no iekšējā tirāna un upura lomas, noslēdzot ar sevi četras vienošanās.

 1. Pirmā vienošanās: NEGRĒKO AR VĀRDIEM
 2. Otrā vienošanās: NEUZTVER NEKO PERSONĪGI
 3. Trešā vienošanās: NEVEIDO PIEŅĒMUMUS
 4. Ceturtā vienošanās: VIENMĒR DARI, CIK LABI VIEN VARI

Pirmais solis ir apzināšanās, jo bez apzināšanās nav iespējams mainīt neko. Var gadīties, ka atklāsi – visus šos gadus esi cietis pilnīgi bez jebkāda iemesla. Tolteki uzskata, ka cilvēka dzīve ir viņa sapņa izpausme, tā ir māksla. Ja tev sapnis nepatīk, jebkurā brīdī vari savu dzīvi mainīt, izdarot citādākas izvēles. Šī filozofija man ir ļoti tuva, jo ticu, ka mūsu apziņa ir mūsu pieredzes avots. Savukārt toltekiem tas ir dzīvesveids, kurā nav līderu un nav sekotāju, kurā tev ir pašam sava taisnība, un tu to izdzīvo.

Lai iegūtu iekšējo brīvību, ar sevi ir jānoslēdz vienošanās, kas definēs tavu būtību, sajūtas, domas un izturēšanos. Tu pats vari veidot savu personību un vairot savu iekšējo spēku, lai mainītu veco uzskatu sistēmu. Lai noslēgtu ar sevi šīs četras vienošanās, ir nepieciešams milzu gribasspēks, taču, sākot tās ievērot, tu pieredzēsi apbrīnojamas pārvērtības, sola Dons Migels Ruiss.

Turpnājumā pavisam nedaudz ieskicēšu, ko tad īsti nozīmē šīs četras vienošanās, tomēr plašāku ieskatu un izpratni var gūt, izlasot visu grāmatu.

Pirmā vienošanās, ko vajadzētu ar sevi noslēgt, ja vēlies būt brīvs un laimīgs, ir negrēkot ar vārdiem. Šeit runa ir par vārda un domu spēku. Izmanto savus vārdus pareizi! Izmanto, lai dalītos mīlestībā. pastāsti pats sev, cik brīnisķīgs esi, cik ļoti sevi mīli, cik lielisks esi. Netenko. Atceries, ka tavs viedoklis ir tikai tavs viedoklis, un nekur nav teikts, ka tā ir patiesība. Jo vairāk sevi cieni un mīli, jo skaidrāki un patiesāki ir tavi vārdi. Tu jūties labi un esi laimīgs.

Otrā vienošanāsneuztver neko personīgi. Fragments no tās kādu laiku stāvēja pielīmēts pie sienas virs mana rakstāmgalda: “Tas, ko dara citi, nav nekādi saistīts ar tevi. Viņu rīcība ir saistīta tikai ar viņiem pašiem. Katrs dzīvo savā sapnī, savā prātā; viņu pasaule ir pavisam citāda nekā tā, kurā dzīvo tu.” Ar vienu mazu viedoklīti pietiek, lai piesaistītu mūsu uzmanību un iebarotu mums jebkādu indi. Mums nav jāēd citu cilvēku emocionālie atkritumi un nav jānonāk to varā. Uztverot personīgi, mēs izjūtam aizvainojumu, asi reaģējam, mēģinām aizstāvēt savus uzskatus un izraisām konfliktus. Atsakoties uztvert notikumus personīgi, citu cilvēku nevērīgie komentāri vai rīcība vairs nespēs sāpināt.

Trešā vienošanās aicina neveidot pieņēmumus. Izdarot pieņēmumus par citu cilvēku rīcību vai domām, mēs uzprasāmies uz nepatikšanām – uztveram personīgi, pārprotam un nereti sataisām drāmu bez jebkāda iemesla (skat. vienošanos #2!). Vienmēr labāk ir uzdot jautājumu un lūgt paskaidrojumu nekā izdarīt pieņēmumu. Saņemot atbildes, vairs nebūs jāizdara pieņēmumi, jo zināsi atbildes. Tāpat mēs maldīgi esam pieņēmuši – ja kāds mūs mīl, tad viņam ir jāzina, ko mēs gribam un jūtam. Taču tā nav. Saņemies un pasaki, ko vēlies. Tā veidojas skaidra komunikācija, kas maina visas attiecības.

Ceturtā vienošanās palīdz pārējām kļūt par spēcīgu ieradumu – vienmēr dari, cik labi vien vari. Gan domās, gan darbos. Pirmās trīs vienošanās strādās vien tad, ja darīsi, cik labi vien vari. Neceri, ka vienmēr spēsi negrēkot ar vārdiem. Taču tu vari censties, cik labi vien vari. Neceri, ka nekad neko vairs neuztversi personīgi – vienkārši centies, cik labi vien vari. Neceri, ka nekad vairs neveidosi pieņēmumus, taču tu noteikti vari darīt visu iespējamo, lai mainītu savu rīcību.

Izvēlies būt laimīgs

Laika gaitā ikdienas ieradumi, kas tik spēcīgi iesakņojušies prātā, vājināsies. Nav jātiesā un jāsoda sevi vai jāmokās vainas apziņā, ja kādu vienošanos neizdodas ievērot. Pārvērtības prasa darbu. Darot visu pēc vislabākās sirdsapziņas, jutīsies labi arī tad, ja kādreiz “sagrēkosi”. Ja gadās pārkāpt kādu vienošanos, rīt atkal sāc no jauna un arī parīt sāc no jauna. Sākumā būs grūti, taču ik dienu kļūs vieglāk un vieglāk, līdz kādudien atklāsi, ka pārvaldi savu dzīvi. Dons Migels Ruiss atgādina – tu ciet tikai tāpēc, ka izvēlies to darīt. Tas pats attiecas uz laimi. Vienīgais iemesls, kāpēc esi laimīgs, – jo tu izvēlējies tāds būt. Laime, tāpat kā ciešanas, ir izvēle.

Grāmatiņa ir neliela un vizuāli ļoti glīta – tā būs laba dāvana ne tikai sev, bet arī kādam citam, kuram novēli izrauties no ikdienišķā un sajust sevī lielāku drosmi būt brīvam, būt sev pašam.


Bildes: Happy Whispers

1 Komentārs on Četras vienošanās ceļā uz iekšēju brīvību

 1. Inga
  27/04/2017 at 21:29 (3 gadi atpakaļ)

  Sveika! Paldies, ka atgadinaji par gramatu lasisanu.

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *