Citāda dāvana: Palīdzi novērst vardarbību pret bērniem

citada_davanaZiemassvētku laikā aicinu atbalstīt arī centra Dardedze akciju Citāda dāvana. Kā stāsta centra vadītāja Liena Krūmiņa, ideja aizgūta no sadarbības partneriem citās Eiropas valstīs. “Mērķis ir vienkāršs – vēlamies atgādināt, ka Ziemassvētki nav par mantām. Tie ir par sirsnīgām attiecībām, uzmanības veltīšanu saviem tuvajiem cilvēkiem un maziem, jaukiem pārsteigumiem. Tāpēc aicinām uzdāvināt saviem mīļajiem personalizētu vēstuli no Ziemassvētku vecīša apmaiņā pret ziedojumu Dardedze darbībai. Ikviens var aizpildīt mazu anketu par tuva cilvēka labajiem darbiem mūsu mājas lapā, ziedot brīvi izvēlētu summu, un skaisti noformēta vēstule tiks nosūtīta adresātam pa pastu. Sanāk divi vienā – mīļš pārsteigums tuvam cilvēkam un labs darbs, ziedojot lielākam mērķim!”

Kā Dardedze palīdz bērniem?

Centrs Dardedze ir nevalstiska organizācija, kas izveidota ar mērķi mazināt vardarbību pret bērniem, tiešā veidā palīdzot vardarbībā cietušiem bērniem un vienlaikus izglītojot pieaugušos. Sākotnēji bērni dzīvoja Atbalsta mājā, taču ar laiku nostiprinājās pārliecība, ka iespēju robežās jācenšas palīdzēt bērnam un viņa ģimenei, neizraujot no ierastās vides, ja vien bērns tajā nav apdraudēts. Līdzās cietušo nopratināšanai un rehabilitācijai, Dardedze ļoti aktīvi izglīto bērnus par personisko drošību, rīko apmācības vecākiem par bērnu audzināšanas tēmām un  māca skolotājiem atpazīt un novērst dažāda veida vardarbību pret (un starp) bērniem.

Kas strādā Dardedzē?

Centra komandu šobrīd veido 20 profesionāļi, kuri deg par kopējo lietu – bērnu tiesībām uz drošu bērnību. “Visas, izņemot saimniecības vadītāju un tēvu grupu vadītājus, esam sievietes: psiholoģes, sociālās darbinieces, apmācību vadītājas, audzinātājas un administrācijas cilvēki,” stāsta Liena Krūmiņa. “Neraugoties uz visai smago darbības jomu, mūsu ikdienas sarunās bieži atskan skanīgi smiekli – pozitīva un atbalstoša attieksme ir pāri visam. Manuprāt, tas iespējams tikai tāpēc, ka visi redzam šo darbu nevis kā nastu, bet kā privilēģiju – palīdzēt bērniem tikt pāri negatīviem pārdzīvojumiem vai tos nemaz nepieļaut. Darām darbu, kas mūs interesē, profesionāli pilnveidojamies un, galvenais, redzam tam visam lielu jēgu – pamazām radīt pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā, celt izpratni par vardarbību pret bērniem un tās novēršanu. Tas ir tiešām lielisks darbs!”.

dardedze
Cik bērniem ir palīdzēts?

Gada laikā rehabilitācijas kursu pie psihologa iziet teju 200 bērni, kas cietuši no vardarbības. Savukārt, lai vardarbība nenotiktu, ar dažāda veida apmācībām gada laikā tiek izglītoti nepilni 6 tūkstoši bērnu. “Ja vardarbībā cietis bērns ir nonācis pie mums, tas nozīmē, ka kāds to ir pamanījis, un mēs varam bērnam palīdzēt, viņu stiprināt un novērst vardarbības atkārtošanos,” skaidro Dardedze vadītāja. “Vadot apmācības, lielākais gandarījums ir redzēt vecāku un speciālistu acīs to uguntiņu, kas apliecina – viņi ir uztvēruši mūsu teikto, apzinājušies savu lomu vardarbības novēršanā un ir gatavi rīkoties.”

Sadziedēt emocionālās rētas un stiprināt

Kad jautāju, vai vardarbības emocionālās rētas vispār ir izdziedināmas, Liena paskaidro, ka rehabilitācija pie psihologa diemžēl nevar darīt notikušo par nebijušu – rētas paliek. Taču ar psihologa palīdzību bērns var sākt saprast notikušo, atbrīvoties no iespējamās vainas apziņas un mazināt bailes. “Mēs varam palīdzēt bērnam izkļūt no upura lomas un stiprināt viņu, lai līdzīgas situācijas neatkārtotos un sekas turpmākajā dzīvē nebūtu tik jūtamas.”

Kā būt labākiem vecākiem?

dardedze-2

  • Būt vērīgiem un celt savu izpratni par bērna attīstības posmiem. Lai vecāki būtu gatavi, spētu saprast bērnu attiecīgajā vecumposmā un nekļūtu dusmīgi vai aizkaitināti par to, kas bērnam, iespējams, ir dabiski.
  • Daudzus vecākus nepacietīgus un neuzmanīgus dara nogurums, stress vai citas ikdienas grūtības, un visvairāk no tā cieš tuvākie, tostarp bērni. Jāatceras regulāri padomāt un parūpēties par sevi, lai nepieļautu, ka stresu neviļus izgāžam uz bērniem.
  • Jāapzinās, ka neviena ģimene nav izolēta no apkārtējās pasaules. Mēs nevaram vienmēr būt bērnam blakus. Lai atvasīti pasargātu, ir jārunā ar bērnu par dažādiem riskiem, jāmāca atpazīt bīstamas situācijas un vērsties pēc palīdzības.
  • Veidot labas, atklātas attiecības ar bērnu  tas darbojas kā vardarbības prevence. Situācijā, kad bērns tuvojas ar kārtējo apnicīgo jautājumu, neraidīt viņu prom, jo reiz atraidīts, viņš var vairs nenākt, turklāt arī tiešām smagā situācijā. Ja bērns zina, ka var vērsties pie vecākiem ar jebkuru jautājumu, veiksmīgāk uztversim bērna dotos signālus arī par nepatīkamiem pārdzīvojumiem.


Bilde: Dardedze, Pinterest

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *