Dabai draudzīgs pikniks. Kas jāņem vērā?

Vakar Londonā, dodoties garajā svētdienas pastaigā pa pilsētu, izmetām loku arī pa Haidparku. Pēc vairākām pelēkām un lietainām dienām arī te beidzot spīdēja saule un daudzi baudīja brīvdienu, sarīkojot pikniku ar ģimeni vai draugiem. Uz rūtainām piknika segām vai vienkārši apsēdušies zālienā ļaudis mielojās ar līdzpaņemtajiem gardumiem, pļāpāja, spēlēja spēles un laiski gulšņāja. Pasmaidīju, atceroties, kā pavisam nesen mēs ar draugiem slikto laika apstākļu dēļ bijām spiesti divreiz pārcelt norunāto pikniku, līdz trešajā reizē mums visbeidzot izdevās noķert pāris saulainas stundas. Es ceru, ka vasaras izskaņā un zelta rudenī tādu būs ne mazums, tāpēc zemāk atradīsi dažus ieteikumus, kā sarīkot dabai draudzīgu pikniku.

HW_pikniks_01

Man šķiet, ka mēs latvieši pie dabas krūts traucam atpūsties un izklaidēties tiklīdz nokūst pēdējais sniegs un metam mieru vien tad, kad krāsainās rudens lapas krīt salnu varā. Vai tās būtu brokastis dārzā ģimenes lokā, pusdienas parkā uz soliņa ar kolēģi, pikniks pie jūras vai ezera ar draugiem, mēs labprāt baudām maltīti svaigā gaisā.

Gatavojoties mūsu piknikam draugu dārzā Mežaparkā, nospriedām, ka viena no svarīgākajām lietām piknikā viennozīmīgi ir ērtība – cik ērti būs dzert un ēst līdzi paņemto ēdienu. Tā, piemēram, Laura, bloga Viens + Viens autore, iesaka ēdienu sagatavot tā, lai tas būtu ērti apēdams, un nebūtu lieki jātērē resursi tā pasniegšanai. Pie ērtajiem ēdieniem viņa pieskaita sendvičus, saldos vai sāļos mafinus, pildītu lavašu u.tml.

HW_pikniks_03Tāpat vērts padomāt, cik daudz tiešām piknikā varēs apēst un izdzert. Kuram gan patīk pēc piknika vest mājās pāri palikušo ēdienu vai dzērienus? Arī bērniem piknikā svarīgas ir ērtības, tāpēc labi der ēdiens, ko var ērti paņemt pirkstiņos un apēst, piemēram, biezpiena plācenīši. Mēs cenšamies iztikt bez liekiem plastmasas šķīvjiem, nažiem un dakšiņām. Un, protams, galvenais – nokopt aiz sevis.

Dodoties piknikā, iesaku zvēlēties vietējos dārzeņus un augļus – tomātiem, gurķiem un āboliem nav nepieciešams iepakojums. Lai samazinātu videi nedraudzīgo atkritumu daudzumu, gatavā ēdiena, piemēram, salātu, sagriezto dārzeņu vai dipa mērces transportēšanai un pasniegšanai, iesaku izmantot vairāk lietojamos traukus, nevis vienreizlietojamās plastmasas kastītes, kas pēc tam jāizmet.

Ja tomēr izmantosi vienreizlietojamos traukus, izvēlies šķīvjus un galda piederumus, kas ražoti no dabīgiem materiāliem, un, atkarībā no materiāla veida, sadalās mēneša līdz pusotra gada laikā. Parastajai plastmasai tas prasītu vairākus simtus gadu! Mums taču patīk pastaigāties sakoptos mežos un peldēties tīros ezeros, vai ne? Tāpēc pēc piknika noteikti jāsavāc visi atkritumi un jāizmet tam piemērotā vietā, nevis jāpamet maiss mežmalā līdz lielajai pavasara talkai. Ja iespējams, pirms izmešanas atkritumus sašķiro.

HW_pikniks_visiHW_pikniks_010

Ērtākā dzērienu izvēle piknikā – kā bērniem tā arī pieaugušajiem, – bieži ir sula kartona iepakojumā. Starp citu, Tetra Pak iepakojumā pildīti arī augu valsts pieni, kokosriekstu ūdens un citi dzērieni, un būtu lieliski, ja šim sarakstam pievienotos arī dzeramais ūdens, ļaujot samazināt plastmasas pudeļu patēriņu un ietekmi uz vidi.

Kartona iepakojumus ir viegli paņemt līdzi, vienkārši atvērt un aizvērt, turklāt iepakojums ne tikai saglabā produktu svaigu, bet ir videi draudzīgs. Karstā laikā jo īpaši svarīgi ir tas, ka Tetra Pak aseptiskais iepakojums aizsargā dzērienu no saules un gaisa, kas var izraisīt produkta bojāšanos. Savukārt vēsākā laikā no mājām piknikam var sarūpēt siltos dzērienus – tēju vai kafiju termosā vai termokrūzēs.

Vai Tu zināji, ka…

  • Kartona iepakojums atstāj četras reizes mazāku ietekmi uz vidi nekā stikls un ir divas reizes videi draudzīgāks par plastmasu (Zviedrijas Nacionālās pārtikas administrācijas aprēķini).
  • Kartona iepakojums tiek ražots no atjaunojama materiāla – koksnes (pretēji stiklam vai plastmasas pudelēm).
  • Kartona iepakojums ir pārstrādājams – katrs izlietotais iepakojums ir vērtīgs materiāls jaunu produktu radīšanai.
  • Izlietotā dzēriena paka jāizmet papīram paredzētajā konteinerā, bet plastmasas vāciņu var noņemt un ielikt pārstrādājamās plastmasas konteinerā.

HW_pikniks_015

HW_pikniks_014

 

Tetra (220)

Tetra (222)

 

Ja gribi ātri uzzināt, kā vislabāk saplacināt iepakojumus, ieskaties te! Esot pie dabas un baudot viens otra sabiedrību, būsim saudzīgi pret apkārtējo vidi un izvēlēsimies pārtiku un dzērienus labā iepakojumā!


Materiāls tapis Tetra Pak informatīvās kampaņas Labs iepakojums labai dzīvei ietvaros.
Bildes: Raimonds Birkenfelds

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *