Ģimenes ceļojums uz Dienvidigauniju: Valga, Otepe, Tartu

Mums ar meitu ļoti patīk Igaunija kā galamērķis īsiem ģimenes ceļojumiem. Šoreiz padalīšos ar dažām vietām, ko apmeklējām skolēnu brīvdienās martā. Varbūt kādam šīs pieturvietas noder garajās maija brīvdienās. Ja mājās viss apnicis un pakrūtē kņudina vēlme izrauties no ierastā perimetra, vajag šim vilinājumam ļauties un doties ceļā!

1.diena: Valga, Sangastes pils un Otepe

Mūsu brauciens uz Dienvidigauniju sākās Rīgas autoostā – uz Valgu devāmies ar Lux Express autobusu, bet tālāk nelielā kompānijā, ar kuru satikāmies Valgā, jau ceļojām kopā busiņā. Mūsu pirmā pieturvieta bija Valga, kurā biju pirmo reizi mūžā. Beidzot pati savām acīm redzēju, ko nozīmē dzīvot pilsētā, kuru šķērso robeža – ar vienu kāju esi Latvijā, ar otru – Igaunijā. Neparasti! Mūsu gide Signe, kas uzaugusi pierobežā, atklāja, ka skolā gājusi Valkā, bet dzīvojusi Valgā, un katru dienu robežu šķērsojusi vairākas reizes.

No Valgas tālāk devāmies uz Sangastes pili, kur paēdām pusdienas. Sangastes pils ir viena no 21 Dienvidigaunijas vietām, kas ir atklāšanas vērtas, un atzīmētas ar National Geographic dzelteno logu. Bērni šajā pilī, kur pie sienām atrodamas daudzas medību trofejas, aizrāvās ar spoku stāstiem tiktāl, ka vieni paši vairs nebija piedabūjami aiziet uz labierīcībām. Pēc pusdienu maltītes izstaigājām pili, kurā tagad iekārtota viesnīca, un apskatījām pagrabā ierīkoto Peļu karaļvalsti, kas noteikti patiks gados jaunākiem bērniem – mūsējie, šķiet, tai jau bija nedaudz par vecu. Papildus pilij varat apskatīt arī stalli, pienotavu, klēti, ūdenstorni un dendroparku, ko mēs gan šoreiz izlaidām.

Pēc tam piestājām Otepää Winterplace, kur vēl paguvām noķert pēdējo sniegu un izmēģināt kameru šļūkšanas trasi. Ziemā šeit noteikti ir vērts atgriezties vēlreiz, lai ziemas priekus kārtīgāk izbaudītu, kad visapkārt sasnidzis balts sniegs.

Pirmo dienu noslēdzām Pühajärve Spa Holiday & Resort Hotel, par ko vispriecīgākie bija bērni, jo viesnīcā atrodams milzīgs baseins. Šajā lielajā viesnīcā ir daudz vietas, kur bērniem izskrieties, tostarp bērnu rotaļu istaba, neliela, bet ļoti smuka boulinga zālīte (spēli ieteicems rezervēt savlaicīgi – mēs pie spēlēšanas diemžēl netikām), kā arī pašiem savs krodziņš, kurā var ne tikai paēst un iedzert kādu dzērienu, bet arī vērot sporta spēles uz lielā ekrāna. Siltākā laikā noteikti gribētos izpētīt arī viesnīcas dārzu un tuvāko apkārtni pie skaistā Pihajerves ezera.

Pirms viss vakars tika pavadīts mūsu viesnīcas Spa centrā, paēdām vakariņas brīnišķīgā vietā, kas atrodas turpat blakus – GMP Clubhotel & Pühajärve Restaurant. Viss ēdiens restorānā bija izcili skaists un ļoti garšīgs, es bez problēmām dabūju vegānisku maltīti, bet bērnu ēdienkartē iekļautie makaroni ar sieru bija supergardi. Vieta ir populāra, tāpēc galdiņu restorānā ieteicams rezervēt iepriekš. Burtiski pēc pāris dienām šajā restorānā viesojās arī Igaunijas prezidente.

Pēc maltītes mums bija iespēja aplūkot šīs viesnīcas patiešām skaistos apartamentus, kā arī palūkoties uz apkārtni no ēkas augštāva terases – uz Pihajerves ezeru tur paveras patiesi iespaidīgs skats, kas ir īpaši burvīgs saulrietā. Izvēloties apmesties GMP Clubhotel, var baudīt patiešām patīkamu komfortu, un atpūtas telpa ar pirti un terasi augšstāvā ir patīkama ekstra, īpaši ziemā pēc slēpošanas prieku baudīšanas.

2. diena: Piusas alas, Igaunijas Ceļu muzejs un vakars Tartu

Otro dienu sākām ar viesošanos Piusas alu apmeklētāju centrā. Šeit var aplūkot smilšakmens alas, kas izveidojušās ar rokām izrokot smiltis stikla ražošanai laikā no 1922. līdz pat 1966. gadam. Piusas alās atrodas arī Austrumeiropas lielākā sikspārņu ziemošanas kolonija. Uzmanīgi ieskatoties, šos mazos kustonīšus varēja saskatīt arī no alas novērošanas platformas. Pirms alu apskates noskatījāmies izglītojošu īsfilmiņu par alām, tajās mītošajiem sikspārņiem un alu apkaimē sastopamo dzīvo radību.

Pēc tam bērni radošajā darbnīcā pagatavoja sev unikālus suvenīrus, kas vienmēr atgādinās par Piusas alu apmeklējumu – pudelītes ar dekoratīvajām smiltīm. Tikmēr mammas radošajā darbnīcā uzmeistaroja pūkainu sikspārnīšu piespraudes. Pie alām sākas arī 1,4 km gara pastaigu taka, kas vijas cauri Piusas smilšakmens alu dabas aizsargājamajai teritorijai, un turpat netālu atrodas arī kermaikas studija Piusas māla darbnīca, kurā iespējams uztaisīt savus traukus, kā arī iegādāties skaistos saimnieku darinājumus.

Tālāk mūsu ceļš veda uz Igaunijas Ceļu muzeju, kurā ar patiešām kvalitatīvas interaktīvās ekspozīcijas palīdzību senajā Varbuses pasta stacijā var iepazīties ar ceļu un dažādu pārvietošanās veidu attīstību laika gaitā. Galvenās ēkas otrajā stāvā ir iekārtota savdabīga pasta stacija, kas bērnus iepazīstina ar pasta nodaļas darbību sendienās. Tur pieejami arī dažādi tērpi, kuros var pārģērbties un nofotogrāfēties, nosūtot sev bildi uz e-pastu. Puišu vecākiem noteikti jāapmeklē arī lielā mašīnu halle, kurā var aplūkot neiedomājami dažādus transporta līdzekļus, sākot ar vēsturiksām automašīnām un beizot ar milzīgiem traktoriem un kombainiem.

Taču visforšākā Igaunijas Ceļu muzeja, manuprāt, daļa atrodas zem klajas debess – tā ir īpaši izveidota autopilsētiņa, kurā bērni var apgūt ceļu satiksmes noteikumus, pārvietojoties mazos transportlīdzekļos. Mūsu viesošanās laikā muzejs vēl bija slēgts apmeklētājiem, un šī teritorijas daļa tika gatavota jaunajai sezonai, tāpēc bērni palika ar garu degunu. Atliks vien atgriezties vēlreiz vasarā! Teritorijā atrodama arī vieta atpūtai, rotaļām un piknikam. Redzēt un darīt ir tik daudz ko, turklāt dažāda vecuma bērniem, ka noteikti ieplānojiet šīs vietas apmeklējumam pietiekami daudz laika. Igaunijas Ceļu muzejs darbu atsāk no 1. maija. Darba laikus un papildu informāciju ieteicams skatīt muzeja mājas lapā.

Pa ceļam uz Tartu pusdienojām mīlīgajā Tillu Café (tur uzņemta šī ierakst atitulbilde), bet pēc tam, pārgurusi un lieliski pavadījuši laiku, iekārtojāmies V Spa & Conference Hotel. Gan mammām, gan bērniem šī vieta kļuva par vienu no mūsu mazā ceļojuma spilgtākajiem piedzīvojumiem, jo vienā no Iagunijas jaunākajām Spa viesnīcām atrodam kolosāls ūdens atpūtas centrs – V Spa ūdens un pirts pasaule – ar dažādiem peldbaseiniem un burbuļvannām, sāls pasauli, sporta zāli, bāru baseinā un Spa ar vairāk nekā 50 dažādiem ārstniecības rituāliem no dažādām pasaules vietām. relaksācijas centru un Spa var apmeklēt arī tad, ja apmetaties kur citur, taču, ja budžets atļauj, V Spa & Conference Hotel ir superīga viesnīca. Brokastis tajā bija tik daudzveidīgas, ka savai gaumei tur kaut ko atrastu ikviens, un mūsu bērni bija pārēdušies un laimīgi. Šeit vēlreiz gribētu atgriezties kādā romantiskā braucienā.

Ieraugot, cik foršs ir mūsu luksusa numuriņš viesnīcas pēdējā stāvā, no tā negribējās doties prom, taču vajadzēja paēst. Vakariņas baudījām restorānā Aparaat Tartu vishipsterīgākajā rajonā – radošajā pilsētiņā Aparaaditehas. Restorāns iekārtots bijušās aparātu rūpnīcas ēkā, kur atrodas arī Muhu maizes ceptuve un Igaunijas Poligrāfijas un Papīra muzejs. Visu darba laikus iesaku iepriekš izpētīt mājas lapās vai Visit Estonia interneta vietnē.

Kad Sofija kopā ar pārējiem bērniem jau bija palaista plosīties pa ūdens centru, izbaudīju dziļi mitrinošu ķermeņa procedūru un masāžu turpat blakus izvietotajās V Spa Hotel spa telpās. Debešķīga lutināšana ar lieliskiem ķermeņa kopšanas produktiem! Ideāli, ja to ieplāno pēc ūdens centra apmeklējuma, lai viss labums paliek ādā un nav jāmazgā nost.

3. diena: Zinātnes centrs AHHAA, Tartu

Mūsu ceļojuma noslēdzošajā dienā devāmies uz zinātnes centru AHHAA. Neticami, taču mēs ar Sofiju tur vēl nebijām bijušas, tāpēc mums abām centra apmeklējums bija jo īpaši saistošs un aizraujošs. Ja nu blogu lasa vēl kāds tāds pats nezinītis, tad pačukstēšu, ka AHHAA zinātnes centrā nedaudz vairāk kā 3000 kvadrātmetru plašumā atrodas trīs izstāžu zāles, kā arī eksponāti, kas izvietoti balkonos un foajē. Te ir gan pastāvīgā ekspozīcija, gan pagaidu izstādes, kas regulāri mainās, tādējādi uz centru var braukt atkal un atkal – arī tad, ja iepriekš tur jau būts.

Ja brauksiet tuvākajā laikā, tad ziniet, ka no 6. maija AHHAA palīdīs zem cilvēka ādas ar pasaulslaveno izstādi Ahhaa, cilvēka ķermenis! Pagaidu izstāžu zālē būs apskatāmi vairāk nekā 100 orgāni un cilvēka ķermeņa daļas. Eksponāti nāk no īstiem cilvēku ķermeņiem un saglabāti ar unikālas metodes – plastinēšanas – palīdzību. Manuprāt, kolosāla iespēja uzzināt interesantus faktus un iepazīties ar sarežģīto cilvēka ķermeņa uzbūvi no iekšpuses – ja nervi atļauj!

Tāpat 6. maijā durvis vērs jauna pagaidu izstāde Ahhaa, spēlējam!, kas atceļojusi no pašas Meksikas, un aicinās palūkoties uz spēļu pasauli bērna acīm. Šīs izstādes ietvaros varēs uzzināt, kā spēļu spēlēšana ir saistīta ar psiholoģiju un iemācīties jaunas spēles.

Kopumā par atpūtu Igaunijā vēlos teikt tikai to pašu labāko, jo tūrisms kaimiņvalstī ir attīstīts ļoti augstā līmenī. Daudz noderīgas informācijas latviešu valodā, kas palīdzēs saplānot ceļojumu, var atrast Visit Estonia mājas lapā. Tieši Visit Estonia sakām mīļu paldies par mediju brauciena organizēšanu un iespēju ģimeniskā atmosfērā iepazīt Dienvidigaunijas aktuālākās vietas! 


Bildes: visitestonia.com un no mana personīgā arhīva

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *