Ģimenes ceļojums uz Igauniju. Hāpsalu

Augusts mūs īpaši nelutina ar siltu un sausu laiku, taču tas nekavēja mani un meitu aizvadītajā nedēļas nogalē doties nelielā mammas un meitas ceļojumā uz divām gleznainām Igaunijas rietumu pilsētiņām Pērnavu un Hāpsalu. Brauciena maršrutu un pieturvietas mums palīdzēja sastādīt Visit Estonia un vietējie tūrisma biroji Visit Pärnu un Visit Haapsalu. Tā kā jūnijā un jūlijā daudz strādāju, gribēju atgūt iekavēto un forši atpūsties divatā ar meitu, tāpēc šoreiz galvenokārt fokusējāmies uz aktivitātēm, kas varētu būt saistošas desmit gadus vecajai Sofijai. 

Haapsalu-main

Mēs kopā neesam ceļojušas īpaši daudz, tāpēc katrs tuvāks vai tālāks izbrauciens mums ir īpašs. Sofijai ļoti patīk palikt viesnīcās vai viesu namos un izpētīt visu, kas tur pieejams. Tāpat meitai patīk kafejnīcas, atrakciju parki un baseini, bet izstādes un muzeji viņas uzmanību pašlaik vēl tā īpaši nesaista. Viss augstāk minētais tika ņemts vērā, veidojot mūsu brīvdienu programmu Igaunijā.

Tā kā es joprojām esmu mamma, kura neprot vadīt automašīnu, tad uz Igauniju piektdienas rītā devāmies ar Lux Express autobusu, kas atiet pulksten 9:00 un precīzi 11:35 ieripo Pērnavas autoostā. Pa ceļam abas pļāpājām un skatījāmies filmas. Lielākā daļa pasažieru bija ārzemnieki un kopējā atmosfēra visa reisa laikā pilnīgs chill. Pērnavā paēdām pusdienas un tālāk uz Hāpsalu jau devāmies ar transfēra busiņu.

Miera azotē

framarethalassospa-mainPirms doties apskatīt pilsētiņu, vispirms iečekojāmies viesnīcā. Par mūsu mājām uz vienu vakaru un nakti kļuva priežu meža un jūras ieskautā Fra Mare Thalasso SPA viesnīca. Ierādītais standarta numuriņš otrajā stāvā bija negaidīti plašs un no balkona pavērās burvīgs skats uz jūru. Uz pilsētas centru no viesnīcas var ērti aiziet kājām, pastaigas laikā izbaudot skaistos skatus un svaigo meža gaisu. Šī viesnīca varētu būt piemērota tām ģimenēm, kuras vēlas pabūt dabas klēpī nostāk no pilsētas centra, turklāt cenā ietilpst arī ūdens relaksācijas centra apmeklējums turpat viesnīcā, kas Sofijai, protams, sagādāja vislielāko prieku.

Es pirmo reizi biju Hāpsalu, tāpēc ar nepacietību gaidīju satikšanos ar mazo pilsētiņu, taču meita, ieraudzījusi viesnīcas baseinu pa logu, kas hallē atradās tieši iepretim ieejai mūsu numuriņā, teju nebija pierunājama doties uz pilsētu. Par laimi, mūs gaidīja izbrauciens pa Hāpsalu ar senlaicīgo bānīti Peetrike un Astrīdas Lindgrēnas grāmatu ilustratores Ilonas Viklandes  iedvesmotās Ilonas Brīnumzemes apmeklējums, tāpēc ūdenspriekus atlikām vien uz vakaru un turpinājām ceļu.

Senās kūrortpilsētiņas šarms

haapsalu-railway-station

Bānītis Peetrike attiet no vecās Hāpsalu dzelzceļa stacijas, kas pati par sevi ir apskates vērts objekts – viena no skaistākajām dzelzceļa stacijām, kādu Baltijā esmu redzējusi. Tā kā Hāpsalu vēsturiski bija krievu aristokrātu iecienīta atpūtas vieta, pats Krievijas imperators atbalstījis stacijas būvniecību. Pirmais pasažieru vilciens Hāpsalu ieradās 1904. gadā, pēdējais kursēja 1995. gadā. Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka vilcienu satiksmi labprāt atjaunotu, jo tā bijusi ērta un lētāka nekā brauciens ar autobusu.

Brauciens ar bānīti ilgst aptuveni 45 minūtes un maksā 3 eiro. Pa ceļam priecājamies par skaisto, kūrortpilsētai raksturīgo arhitektūru (īpaši koka mežģīnēm!) un sakopto vidi. Izkāpjam mazliet ātrāk, neaizbraucot atpakaļ uz dzelzceļa staciju, jo vēlamies apskatīt Bīskapa pili – lielāko šāda tipa celtni, kas saglabājusies Igaunijā. Pa ļoti stāviem un šauriem pakāpieniem uzkāpjam pils zvanu tornī un palūkojamies uz Hāpsalu no putna lidojuma. Laiciņš ir saulains un nekas neliecina, ka visu sestdienu teju bez mitas līs lietus. Sofija aizgrābta noklausās mūsu pavadones stāstīto leģendu par pils sienā iemūrēto Balto Dāmu, kas parādās pilnmēness naktīs. Ik gadu augustā pils pagalmā norisinās īpaši svētki par godu Baltajai Dāmai.

Pils aizsargrāvī ierīkots kolosāls bērnu rotaļlaukums, kurā nepacietīgajiem ceļotājiem  izskraidīties un pakāpelēt. Sofijai šādas vietas ļoti patīk – viņa ir gatava izložņāt, izpētīt, uzkāpt, nošļūkt pa slīdkalniņu, izšūpoties… Vecāki tikmēr var pasēdēt uz soliņa un atpūtināt kājas, priecājoties, kā atvases izklaidējas savā nodabā. Protams, ja vien nav jāgana kāds mazāks ķipars, kuru bez uzraudzības atstāt vēl nevar.

Ilonas Viklandes pasaku valstībā

Kad spēļu laukumiņš pils pakājē apgūts, kājām dodamies uz Ilonas Brīnumzemi – vienu no burvīgākajiem un omulīgākajiem ģimenes centriem, kādā esmu pabijusi. Ilona Viklande ir iemīļotās bērnu rakstnieces Astrīdas Lindgrēnas grāmatu ilustratore un viņas bērnība pagājusi Hāpsalu, kur pagājušā gadsimta 30-tajos gados viņa mitinājusiess dzeltenā mājiņā Lindas un Rüütli ielu stūrī. Mākslinieces bērnības māju var aplūkot tikai no ārpuses, bet tematiskais centrs iekārtots citā ēkā.

Pirmajā stāvā var aplūkot Ilonas Viklandes ilustrācijas un grāmatas, kā arī izzināt viņas dzīves stāstu un iepirkties gaumīgā suvenīru veikaliņā, savukārt jumta stāvā iekārtota aizraujoša rotaļu istaba, kurā atrodama gan plaša virtuve (Ziemassvētkos šeit cep īstas piparkūkas!), gan Karlsona jumta miteklis un rūķīša Nilsa Holgersona miniatūrā mājiņa. Mazākie bērni šeit var ietērpties kādā no kostīmiem, kas brīvi pieejami ikvienam apmeklētājam, un iejusties kāda pasaku tēla ādā.

Processed with VSCO with hb2 presetKamēr es klausos saistošo mākslinieces dzīvesstāstu, meita izvēlas pazīmēt pie lielā galda, lai pie sienas ar apmeklētāju zīmējumiem piekārtu arī viņas darbiņu. Uzzinu, ka 1944. gadā Viklande 14 gadu vecumā aizbēga uz Zviedriju, taču Hāpsalu pavadītais laiks ienesis mākslinieces zīmējumos mīlīgās mazpilsētas motīvus – darbos var atpazīt pilsētiņas koka mājiņas, Bīskapa pils mūri un dzelzceļa stacijas apveidus. Ilona Viklande savā vārdā nosauktajai Brīnumzemei uzdāvinājusi ne tikai simtiem savu zīmējumu, bet arī koka koferi, kas glabājis viņas mantību, tostarp neskaitāmus zīmējumus un skices, emigrējot uz Zviedriju.

Aplūkojot ilustrācijas un grāmatas, kas tulkotas dažādās pasaules valodās, sirdī ielīst siltums, atpazīstot daudzus no bērnībā iemīļotiem grāmatu tēliem. Rau, te Madikena un Līsabete plēšas! Te Karlsons un laupītāja meita Ronja! Sajūtu tik maģisku bērnības garšu, ka nevilšus gribas atgriezties vēlreiz, lai omulīgās rotaļu istabas virtuvē ceptu piparkūkas, vērojot, kā aiz loga lēni snieg… Tāds īstens bērnu dienu smeķis te mājo, taču ar to nebūt viss nebeidzas, jo arī pagalmā ir, ko darīt.

No maija līdz augusta beigām pagalmā ir atvērta arī Matīsa māja un Rokdarbu šķūnītis, kurā var meistarot aizraujošas lietas. Dārzā var pārbaudīt savas prasmes sviešanas precizitātē, staigāšanā ar kruķiem, zvejošanā un skatuves mākslā.

Ja godīgi, Ilonas Brīnumzemē riktīgi sagribas būt bērnam! Es biju liela grāmatu lasītāja un tieši grāmatas ir atstājušas neizdzēšamu iespaidu uz manu iztēli, iekšējo pasauli un vēlmi sevi paust radoši. Nevilšus aizdomājos par to, cik atšķirīgs ir manas meitas radošums, ko iedvesmo Minecraft un citas spēles, kurās tiek radītas virtuālās pasaules… Jā, ir cits laiks un dažus no piemīlīgajiem grāmatu tēliem, kas sastopami Ilonas Brīnumzemē, Sofija nemaz neatpazīst, jo grāmatu lasīšana nav viņas mīļākā nodarbe. Tik, cik esmu viņai priekšā lasījusi pirms miega, un to, kas obligāti jāizlasa skolā, viņa zina, bet varētu taču atklāt vēl un vēl… Kas zina, varbūt Ilonas Brīnumzemes apmeklējums iedvesmos!

Ar vēsturisku smeķi

Pēc viesošanās Brīnumzemē dodamies vakariņās. Pa ceļam ielūkojos vietējā bioveikaliņā, kas izrādās pārsteidzoši plašs un ar bagātīgu produktu klāstu. Saimniece par pirkumu (tepat Igaunijā gatavots mango lassi saldējums man un kokosriekstu šokolāde Sofijai) pateicas ar platu smaidu un latviešu valodā. Ieejam arī blakus esošajā Hāpsalu Tūrisma informācijas centrā, kur paņemu informatīvo bukletu par pilsētu, kā arī iegādājos pastkartes un markas, lai nosūtītu sveicienus tuviniekiem.

hapsal-dietrich-03Vakariņas ēdam kafejnīcā ar vēsturisku smeķi – Dietrich. Savulaik šeit atradusies leģendāra beķereja, kuras kūkas un maize bija izslavēta visā pilsētā. Mūsdienu kafejnīcu radījušas divas ģimenes, kuras vieno aizraušanās ar kulināriju, gardu ēdienu, mīlestība pret mazām kafejnīcām un cieņa pret vēsturisko Hāpsalu, tās seno arhitektūru un mēbelēm no divdesmitajiem un trīsdesmitajiem gadiem. Kafejnīcā var manīt dažus interjera elementus no šī perioda, bet senatnes elpa nav nomācoša.

hapsal-dietrich-02Vakariņās izvēlos mīdijas baltvīna mērcē, ko pasniedz kopā ar svaigu un grēcīgi lielisku maizi. Ceļojumos atlaižu grožus vaļīgāk un ēdu brangāk nekā mājās. Pēc garās un piepildītās dienas nespēju atteikt arī glāzei vēsa baltvīna un kārdinošajai pastai ar rīvētu parmezānu, kas palikusi pāri meitas šķīvī… Starp citu, pilnu ēdienkarti var aplūkot  Dietrich mājas lapā. Virs kafejnīcas atrodas arī pieci ļoti mājīgi un gaumīgi iekārtoti apartamenti, kas patiktu tiem, kuri kāro apmesties pašā pilsētiņas sirdī. Pašķirstot bildes, tā vien gribās pārcelties tur uz dzīvi! Jau zinu, ka gribētu Hāpsalu atgriezties un pabūt mazliet ilgāk, lai nesteidzīgi izbaudītu visu, ko šī šarmantā mazpilsēta piedāvā.

Ūdens prieki

Tomēr mani gaida vēl viens uzdevums – būt labai mammai un kopā ar bērnu izpriecāties Fra Mare Thalasso SPA baseinā… Sofija rautin raujas atpakaļ uz viesnīcu un arī ceļu atpakaļ mērojam kājām – nesteidzīgā gaitā tas prasa 15-20 minūtes. Vakara saulīte iekrāso ēku jumtus un smilgu galus, debesīs ganās baltas mākoņu aitiņas un tā vien šķiet, ka šajā miera ostā kādu vasaru patiesi vajadzētu noenkuroties uz ilgāku laiku, lai sajustu mieru ik šūnā.

Taču šoreiz visas manas šūnas kārtīgi izmirkst burbuļvannā, mazliet padrebinās āra baseinā un izsildās tvaika pirtī. Krietnu brīdi pazvilnu un gandrīz iemiegu apsildāmajā krēsla relaksācijas telpā, caur kuras lielo stikla sienu var vērties mākoņos un, austiņās klausoties nomierinošu mūziku, aizpeldēt kaut kur tālu tālu savā iekšējā pasaulē… Labi tā paņemt pauzi no ikdienas un aizceļot kaut kur kopā ar savu tuvāko – meitu. Paldies, Hāpsalu!

framarethalasso-02

framarethalasso-03

 


Bildes: visitestonia.com, visithaapsalu.com, dietrich.ee un no mana personīgā arhīva
Braucienu organizēja Visit Estonia

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *