‘Hygge’ anatomija jeb dāņu laimes noslēpums

hygge_01[Šis ieraksts oriģināli tapis pagājušā gada rudens izskaņā, taču šorīt, sajūtoties gluži kā Sivēns no Vinnija Pūka lielajos plūdos, atcerējos par šo ierakstu un rīkojos: pieslēdzu mājās apkuri, sadedzu istabā sveces, uzvilku siltas zeķes un uztaisīju kafiju vienā no mīļākajām krūzēm. Lai tas lietus līst! Es neļaušu piezagties rudens depresijai.]

Svētdien pamodos ap vienpadsmitiem… Istabā bija neierasti tumšs arī pēc tam, kad atvilku aizkarus, jo visi trīs jumta logi pamatīgi apsniguši, ārā putina un debesjums tik zems un smags, ka liekas – tūlīt uzkritīs uz galvas… Dzīvojot ārpus pilsētas, pa logu, protams, paveras tīkama aina – viss dārzs un apkārtne ietinusies baltā sniega villainē un izskatās gluži kā Ziemassvētku pastkartītē. Es neesmu aukstuma un ilgas ziemas mīļotāja, bet vērot to visu no iekštelpu siltā klēpja nav slikti. Cik labi, ka šodien nekur nav jādodas…

Pirmo sniegu, kas mūs te visus šonedēļ Latvijā pārsteidza, sagaidīju bez sajūsmas. Kaut kas manī joprojām spurojas pretim šīm pārmaiņām dabas ciklā un laika ritumā… Es smejos, ka man pietiktu ar ziemu viena divu mēnešu garumā decembrī un janvārī, bet pārējā laikā, lūdzu, dodiet siltu pavasari, karstu vasaru un saulainu, lielākoties sausu rudeni. Tomēr realitātē šobrīd ir aizsācies gada tumšākais posms, kad dienas kļūst arvien īsākas un tumsa arvien ilgāka. Ja nevaram no tās aizmukt, ir jāmācās to pieņemt un ar to sadzīvot. Un, kas zina, varbūt pat izmantot savā labā, piedzīvojot itin laimīgus brīžus?

Iedvesmoties no laimīgiem cilvēkiem

Es šoruden iedvesmojos no dāņiem, kuri atzīti par vienu no laimīgākajām tautām Eiropā saskaņā ar European Social Survey datiem. Mans mazais ceļvedis ir Happiness Research Institute jeb Laimes izpētes institūta pētnieka un vadītāja Meik Wiking grāmatiņa The Little Book of Hygge: The Danish Way to Live Well un es mēģinu iedzīvināt izslavēto dāņu dzīves filozofiju hygge arī savā ikdienā.

Ar vārdu hygge apzīmē drīzāk atmosfēru un pieredzi nevis lietas. Tas nozīmē būt kopā ar cilvēkiem, kurus mīlam. Tā ir mājīguma un drošības izjūta, kas ļauj justies pasargātiem un mudina novilkt savas bruņas. Tā ir labsajūta. Un to var radīt ikviens!

#1: Sveces un gaisma

Kad dāņiem vaicā, kas viņiem asociējas ar hygge, 85% aptaujāto atzīst, ka tā ir sveces. Un sveces dāņiem ir visur – teju visās telpās mājoklī, skolā, apspriežu telpās birojā… Dāņi ir visnaskākie sveču dedzinātāji Eiropā – ik gadu viens dānis “nokurina” vidēji sešus kilogramus sveču vaska (viņiem seko austrieši ar 3,16 kilogramiem gadā). Vairāk nekā puse dāņu rudens un ziemas mēnešos sveces dedzina ik dienu, turklāt lielākais vairums jeb 31% – vairāk nekā piecas sveces vienlaikus.

Būdami ziemeļnieki, dāņi zina, ko nozīmē dienas gaismas trūkums gada tumšajā laikā no oktobra līdz martam, tāpēc ir apsēsti ar gaismu un apgaismojumu. Gaismekļus viņi izvēlas rūpīgi un izvieto pārdomāti, jo tā ir daļa no izdzīvošanas stratēģijas. Mājīguma atmosfēru rada vairāki mazi gaismekļi dažādās dzīves telpas vietās nevis viens centrālais gaismas avots.

#2: Kopības izjūta un kopābūšana

Vidēji 60% eiropiešu socializējas ar draugiem, radiem un kolēģiem vismaz vienu reizi nedēļā.  Dānijā šis skaitlis sasniedz 78%, turklāt laiks, kas tiek pavadīts kopā ar ģimeni, tiek respektēts arī no darba devēju puses: ģimenes cilvēki, kuriem ir bērni, no darba mājās dodas jau četros pēcpusdienā, bet tie, kuriem bērnu nav, ap pieciem.

Hygge raksturo tāda kopābūšana, kurā valda līdzvērtība: neviens nespēlē vadošo lomu, sarunas raisās brīvi un nepiespiesti, un ēdiena gatavošana notiek kopīgi nevis tiek atstāta uz viena cilvēka pleciem. Hygge māksla paģēr to, lai paplašinām savu komforta zonu, ielaižot tajā arī citus cilvēkus, kuriem uzticamies un varam būt atvērti, tādējādi piedzīvojot patiesu tuvību. Gandrīz 60% dāņu atzīst, ka hygge pieredzei visatbilstošākais cilvēku skaits ir trīs līdz četri, bet 20% hygge baudīšanai pietiek ar divatni.

Hygge ir lielisks kompromiss starp atpūtu un socializēšanos introvertiem, kurus parasti nogurdina lielas kopā sanākšanas un kas savu brīvo laiku labprātāk pavada vienatnē, lasot foršu grāmatu, vai jēgpilnās sarunās kopā ar pāris vistuvākajiem cilvēkiem, savukārt skaļas ballītes mīlošajiem ekstravertiem tā ir laba iespēja iedegt sveces, uzlikt mierīgu mūziku un vienu vakaru nedēļā ļauties savam iekšējam introvertam.

#3: Sātīgs ēdiens un karsti dzērieni

Viena no hygge komponentēm, protams, ir ēdiens, kas iet pie sirds. Dāņiem garšo gaļa, konditorejas izstādājumi un kafija. Hygge nozīmē būt laipnam pret sevi – atļauties kādu našķi un ļaut sev un apkārtējiem uz brīdi atslābt no prasībām, ko paģēr veselīgs dzīvesveids. Saldumi, kūkas, kafija un karsta šokolāde ir hygge. Burkānu un gurķu stienīši – ne tik ļoti. Kaut kas grēcīgs ir neatņemama hygge rituāla sastāvdaļa. Tam nav jābūt nekam ekstravagantam un izsmalcinātam. Foie gras jeb zosu aknu pastēte nav hygge, bet sātīgs sautējums ir. Arī popkorns ir hygge – īpaši, ja visi ēd no vienas bļodas.

Dāņi patērē divreiz vairāk saldumu nekā vidēji Eiropā jeb 8,2 kilogramus uz vienu personu gadā. Viņiem hygge asociējas ar gumijas lācīšiem, lakricas konfektēm, ar krēmu pildītām šokolādes bumbām un kūkām. Konditorejas izstrādājumu cepšana un ēšana ir daļa no hygge, jo nekas tā nerada māju sajūtu kā svaigi ceptas maizes vai smalkmaizīšu smarža.

Tomēr hygge nav stāsts tikai par ķermeņa masas palielināšanu vien. Lielā mērā tas ir stāsts par slow food – jo ilgāk prasa maltītes pagatavošana, jo tā atbilstošāka hygge principiem. Mājās gatavots ievārījums vienmēr būs pārāks par veikalā pirkto, jo katrs kumoss atsauks atmiņā vasaru, kad viss mājoklis smaržoja pēc svaigi lasītām zemenēm. Stundas, kas pavadītas pie plīts, gatavojot gardu virumu no sezonāliem produktiem, ir daļa no hygge, tāpat kā zemnieku tirdziņa apmeklējums pirms tam, lai rūpīgi izvēlētos sastāvdaļas un aprunātos ar miesnieku vai zemnieku. Hygge lielā mērā ir tieši procesa baudīšana.

Ja runājam par dzērieniem, tad 86% dāņu hygge asociējas ar karstajiem dzērieniem. Tā var būt tēja, karstā šokolāde vai karstvīns, taču dāņu vismīļākais dzēriens ir kafija – dāņi ir ceturtie lielākie kafijas dzērāji pasaulē. Kafiju viņi dzer bieži un daudz!

#4: Ērts un silts apģērbs kārtu kārtām

Dāņi dod priekšroku casual jeb ērtam ģērbšanās stilam. Kādam varbūt varētu šķist, ka dāņi gērbjas mazliet nevīžīgi, taču patiesībā viņi ir izkopuši mākslu izskatīties vienlaikus vienkārši un stilīgi. Modē ir elegants minimālisms.

Hygge nav iedomājama bez šallēm, un tās nēsā kā sievietes, tā vīrieši. Zelta likums: jo lielāka  šalle, jo labāk. Ja runājam par apģērba krāsu, dāņi ļoti mīl melno un melnā tērpjas visi. Lai rastu līdzsvaru starp modi un hygge, melnais tiek kombinēts ar adītiem džemperiem, jakām un puloveriem. Džemperis var būt apjomīgs, bet nekad – nevīžīgs vai izstaipīts. Arī frizūras dāņiem ir tādas, kas neprasa milzu piepūli – pamodies un ej.

#5: Mājoklis, kurā patīk būt un baudīt

Dāņiem patīk dizains un daudzi mājokļi nudien izskatās kā izkāpuši no interjera žurnāla lappusēm. Mājas ir hygge headquarters jeb centrālais “birojs” – kamēr daudzviet citur pasaulē socializēšanās notiek galvenokārt bāros, kafejnīcās un restorānos, dāņi dod priekšroku burziņiem mājās. Jā, daļēji arī augsto cenu dēļ, taču vairums uzskata, ka īsto hygge sajūtu var noķert tieši mājās.

Kas tad mājas padara īsteni mājīgas? Viena no pirmajām lietām, ko dāņi min, ir hyggekrog jeb omulīgs stūrītis, kur var ērti ieritināties, palīst zem pleda un palasīt grāmatu vai nesteidzīgi izbaudīt krūzi karstā dzēriena. Hygge sajūtu rada spilveni, pieskārienam tīkamas tekstūras pledi un segas, maigs apgaismojums un, protams, jau pieminētās sveces.

Otra lieta ir kamīns. Saskaņā ar Dānijas Vides ministrijas datiem, valstī ir 750 tūkstoši kamīnu un malkas krāšņu uz nedaudz vairāk nekā 2,5 miljoniem mājokļu. Tas nozīmē, ka trīs no desmit mājokļiem var baudīt dzīvās uguns priekšrocību.

Turklāt koks dāņiem patīk ne tikai kamīnā sprakšķošu pagaļu formā. Mazliet čīkstoša koka grīda, sena kumode, koka krēsls, koka rotaļlietas bērniem – viss dabiskais ir daļa no hygge prieka un baudas. Tāpat dāņi gatavi pārnest mājās vai visu mežu – koku zari, rieksti, pūkaina aitāda vai ādas paklājs uz grīdas un tamlīdzīgi.

Tikpat svarīgu lomu vispārējās atmosfēras radīšanā spēlē grāmatas un keramika. Grāmatu lasīšana ir daļa no hygge baudas, tāpat kā īpaša krūze karstā dzēriena baudīšanai un skaista vāze vai tējkanna uz ēdamgalda acu priekam. Kā jau minēju iepriekš, hygge nav tik daudz lietas pašas par sevi, cik pieredze un sajūtas. Interjerā tas nozīmē lietas, kam ir patīkami pieskarties, kas rada siltuma un omulības sajūtu. Tā ir dažādu materiālu un tekstūru kombinācija.

Dāņiem patīk vintage jeb lietas ar vēsturi un šajā ziņā viņi ir īsti pērļu mednieki. Sena lampa, galds vai krēsls ar stāstu, kas raisa patīkamas atmiņas, būs īpaši novērtēti. Neiztrūkstoša hygge sastāvdaļa ir spilveni, pārklāji un pledi, jo īpaši ziemā. Vilna, flīss, kokvilna – jebkas, kas patīkams uz tausti.

Šajā brīdī var šķist, ka ir īstais laiks piesaukt Freidu, jo hygge ir stāsts par komfortēdienu un “drošības sedziņu”. Iespējams, tā arī ir, atzīst The Little Book of Hygge: The Danish Way to Live Well autors un Laimes izpētes institūta vadītājs Meik Wiking. Hygge nozīmē ļaut atslābt pieaugušajam, atbildīgajam un stresainajam sev un atpūsties. Kaut uz brīdi. Tas nozīmē saskatīt un sajust laimi mazajos priekos un baudās, zinot, ka viss būs kārtībā.

Starp citu, šī grāmatiņa tagad pieejama arī latviešu valodā – meklējiet Mazo hygge grāmatu Zvaigzne ABC un citās grāmatnīcās! Būs pašā laikā. Lai silti un mājīgi!

 


Bildes: Pinterest

6 Komentāri on ‘Hygge’ anatomija jeb dāņu laimes noslēpums

 1. Daina
  06/11/2016 at 23:26 (4 gadi atpakaļ)

  Tik patīkams ieraksts! Šī diena, šis vakars ir visīstākais, kad varam to lasīt. Iešu gulēt ar iedvesmu, pārdomām un mierpilnu sirdi, par to, ka visu dienu esmu pavadījusi hygge garā. Nedēļas nogalēs tā drīkst. :) Paldies Tev, Līga!

  Atbildēt
 2. Ilona
  07/11/2016 at 01:33 (4 gadi atpakaļ)

  Paldies par mīļo, silto, informatīvo un iedvesmojošo rakstu. It kā zināmas lietas, bet par tām ir jārunā vairāk, lai pieņemtu to, kas laukā notiek vislabākajā veidā. Līdzīgi kā vasarā jārunā par vasaras lietām tā ziemā par bateriju uzlādēšanu šādā veidā.
  Lai izdodas mums un citiem ziemeļniekiem!

  Atbildēt
 3. Santa
  07/11/2016 at 15:15 (4 gadi atpakaļ)

  Fotogrāfiskais intro pārspēj visu un ir vienkārši superhygge :)
  Paldies!
  Lai Tev un Jums izdodas viena iekšēji silta ziema!

  Atbildēt
 4. Rūta
  07/11/2016 at 17:58 (4 gadi atpakaļ)

  Sveika, Līga, šī laikam pirmā vieta, kur jebkad komentēju bloga rakstu, jo tas tiešām iedvesmoja, iedvesa iekšēju mieru un labsajūtu. Kaut man nav iebildumu pret balto sniedziņu un mīnusiem aiz loga, vienmēr gribas savu apkārtējo vidi radīt vēl omulīgāku :) Paldies :)
  Lai veicas ;)

  Atbildēt
 5. Līga
  02/10/2017 at 08:10 (3 gadi atpakaļ)

  Arī es sajutu laimes hormonu pieplūdumu lasot šo iedvesmojošo rakstu. Paldies, Līga, ka dalies ar tik foršiem stāstiem :)

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   02/10/2017 at 09:08 (3 gadi atpakaļ)

   Paldies Tev par komentāru :) Prieks, ka izdodas nodot tālāk gaišas sajūtas. Lai tās pavada Tevi visu dienu!

   Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *