Ikigai – ilgas un laimīgas dzīves noslēpumi no Japānas

Divi spāņu spalvas meistari, no kuriem viens ir programmētājs, bet otrs – mūziķis, sarakstījuši grāmatu par japāņu laimīgas un ilgas dzīves noslēpumiem. Intervējuši simt dzīvespriecīgus ilgdzīvotājus Okinavas salas par Ogimi ciemā, autori grāmatā vēsta par senu japāņu dzīves gudrību – ikigai. Ikigai japāņu valodā nozīmē iemesls būt, dzīves kaislība, vienmēr būt aktīvamIkigai dēļ ir vērts rītos celties, tas piešķir dzīvei jēgu. Acīmredzot japāņu ilgmūžības noslēpumus vēlas uzzināt daudzi, jo grāmata kļuvusi par starptautisku bestselleru. Latviešu valodā tā nākusi klājā apgādā Zvaigzne ABC

Abi grāmatas autori satikušies Tokijā, kur devušies pastaigā pa parku un sākuši pļāpāt par dzīves jēgu. Vai nozīmīgs ir tikai dzīves garums vai arī mums ir kāds augstāks uzdevums uz šīs zemes? Kāpēc ir cilvēki, kuri zina, ko vēlas, un dzīvo ar aizrautību, bet citi apjukuši nīkuļo? Aizrunājušies arī līdz japāņu jēdzienam ikigai, kas burtiski nozīmē laime vienmēr būt nodarbinātam. Taču ko tieši tas nozīmē? Kā to var sasniegt vai atklāt? Spāņi izpētījuši, ka par ikigai vēl nav tikusi publicēta neviena grāmata, kas populārzinātniskās psiholoģijas vai personiskās izaugsmes skatījumā iedziļinātos šajā filozofijā, un nolēma izzināt japāņu simtgadnieku noslēpumus.

Par rakstnieku galamērķi kļuva Ogimi – lauku ciemats Okinavas salas ziemeļos, kur mīt aptuveni trīs tūkstoši iedzīvotāju, un daudzi no tiem arī simt gadu vecumā ir apskaužami vitāli un veseli. Kas iedvesmo japāņus, pat novecojot, priecāties par katru jaunu rītu? Grāmatā atklāti vairāki japāņu filozofijas noslēpumi, lai ilgāk saglabātu ķermeņa, prāta un gara veselību.

Garās dzīves meistaru ieteikumi

Dažas no atziņām, kas paustas grāmatā, ir labi zināmas, piemēram, nepārēsties un ēst veselīgi, veidot un uzturēt ciešas saiknes ar savas kopienas locekļiem un tamlīdzīgi. Tāpat mēs zinām, ka ilgstošam stresam ir deģenerējoša ietekme uz cilvēka ķermeni, taču, vai esat dzirdējuši, kādi ir japāņu līdzekļi stresa mazināšanai? Lūk, daži vienkārši ieteikumi:

  • Ilgi vannoties, klausoties relaksējošu mūziku. Ūdenim pievienot vannas sāļus, kas veicina muskuļu atslābināšanos.
  • Uzturēt tīrību un kārtību uz rakstāmgalda, guļamistabā, mājā un citur. Satraukuma brīžos sakārtot savu apkārtējo vidi.
  • Veikt fiziskas aktivitātes, izstaipīšanos, dziļo elpošanu. Praktizēt jebkāda veida meditāciju.
  • Veikt galvas masāžu, ar pirkstiem izdarot vieglus spiedienus.
  • Gulēt pietiekami ilgi.
  • Izvairīties no tabakas, kofeīna, alkohola un stresa. Tas viss kopumā traucē labi izgulēties un aizkavē serotonīna veidošanos.

Nekā unikāla, vai ne? Šie ilgdzīvošanas čempioni apliecina, ka veselīga dzīve ir iespējama ikvienam, ja vien paši par savu labsajūtu mērķtiecīgi un apzināti rūpējamies. Būtiska loma ir arī japāņu kopienas izjūtai un faktam, ka viņi cenšas būt aktīvi līdz mūža pēdējai dienai. Un, lai saglabātu aktīvu dzīvesveidu arī mūža nogalē, ir vajadzīgs ikigai – mērķis, kas nosaka visu dzīvi, un iedrošina radīt visu skaisto un nepieciešamo gan savai kopienai, gan sev.

Simtgadnieku atziņas un ilga mūža noslēpumi

Mana mīļākā nodaļa šajā grāmatā ir simtgadnieku atziņas, ko grāmatas autori pierakstījuši, nedēļas garumā intervējot simt sirmgalvjus par viņu dzīves filozofiju, ikigai un ilga, aktīva mūža noslēpumiem. Tie apkopoti atbilstoši vairākiem principiem, un es blogā padalīšos ar vienu atziņu katrā kategorijā, tomēr grāmatā ir vēl daudzas citas sirsnīgas, mīļas un iedvesmojošas atziņas.

Neuztraukties

Aukstasinība ir ilgmūžības noslēpums. Un vēl ir jāsaglabā jauna sirds, nedrīkst ļaut tai novecot. Ar platu smaidu sejā jāatver sirds apkārtējiem cilvēkiem. Ja smaidīsi un atvērsi savu dvēseli, tad gan tavi mazbērni, gan arī visi pārējie gribēs ar tevi satikties.

Attīstīt veselīgus ieradumus

Katru rītu ceļos agri – vienā un tajā pašā laikā un rīta stundu pavadu dārzā. Reizi nedēļā tiekos ar draugiem, lai ietu uz dejām.

Katru dienu uzturēt draudzības saiknes

Klačošanās un tējas dzeršana ar kaimiņiem. Kā arī dziedāšana visiem kopā. Tas ir pats labākais dzīvē.

Dzīvot bez steigas

Priecāties par visiem gadalaikiem ar pilnu krūti.

Optimisms

Nav nekāda noslēpuma. Ir tikai viens triks – vienkārši jādzīvo!


Bildes no Google apcirkņiem

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *