Kā es rūpējos par saviem matiem. Atklāju visus noslēpumus!

Bloga rakstīšanas neredzamā puse ir daudzie jautājumi, ko lasītāji ik nedēļu uzdod gan e-pastā, gan sociālajos medijos. Citreiz man jautā atklāti, citreiz pavisam privāti, un tēmas nudien ir visdažādākās. Jāsaka, ka saistībā ar izskatu un skaistumkopšanu viens no visbiežāk uzdotajiem jautājumiem skar tieši matus. Proti, kas ir mans frizieris, ar ko matus mazgāju, kā tos ieveidoju un tā tālāk. Droši vien nevar nepamanīt, ka daba man devusi taisnus, ne pārāk biezus matus, taču man ļoti, ļoti patīk lokas. Tad nu šoreiz pastāstīšu par saviem matu skaistumkopšanas rituāliem – varbūt vēl kādam noder.

To, ka mati ir viena no sievietes skaistākajām rotām, atzinuši daudzi. Jā, acis ir dvēseles spogulis, un tvirtas krūtis vai dupši ir forši, taču man šķiet, ka tieši skaisti un veselīgi mati ir būtiska daļa no mūsu sievišķības un pievilcības. Ne velti mēs par tiem rūpējamies un domājam katru mīļu dienu. Ikviena sieviete noteikti zina, ko nozīmē bad hair day jeb slikto matu diena – ja nekādi neizdodas ieveidot frizūru, noskaņojums ir sabojāts uz visu dienu. Arī es kādreiz varēju uzmest lūpu un sabozties, ja mati neklausīja un spogulis nerādīja vēlamo. Un, cik bieži gan mēs kārojam to, ko daba nav devusi – čirkainās ilgojas pēc taisniem matiem, bet taisno matu nēsātājas sapņo par lokām. (Viņu vidū esmu arī es).

Kad pirms nepilniem pieciem gadiem ķīmijterapijas dēļ matus nācās zaudēt, vairāk nekā deviņus mēnešus dzīvoju ar kailu galvu. Šajā laikā kā nekad agrāk iemācījos pazemību un pacietību. Vismilzīgāko pacietību pasaulē. Turklāt šiem deviņiem plikgalvainības mēnešiem sekoja pamatīga gaidīšana, kamēr mati no pilnīgas nulles ataugs līdz tam garumam, par kuru sapņoju. Sasodīts!

Ar smaidu atceros, ka pirmajā matu griešanas reizē ar aizdomām skatījos frizierim uz pirkstiem – ka tikai nenogriež par daudz! Taču ar kaut ko frizūrai bija jāsākas, un kādu laiku bija jāsamierinās ar to, ka esmu “laumiņa”. Lai cik foršas un piemīlīgas būtu pixie cut frizūras, es klusībā sapņoju par dienu, kad mani mati atkal plīvos vējā, ķersies saulesbrillēs un lips pie lūpu spīduma. Kad tie atkal nestāvēs un neklausīs, bet TIE BŪS! Tas bija daudzu, daudzu mēnešu jautājums, un te nu es esmu – pēc ilgāka laika atkal gaišmate, turklāt pirmo reizi mūžā ar vijigām cirtām.

Kad mati bija sasnieguši garumu, kas ļāva ietīt ruļļus, sākās mans loku periods. Lai mani plānie mati iegūtu lielāku apjomu, no rītiem izžāvētos, pavisam viegli mitros matos tinu REMINGTON keramiskos ruļļus (silk ceramic rollers). Tas neprasīja ilgāk par 10 minūtēm un rezultāts gandrīz vienmēr bija lielisks – īpaši, ja nostiprināju frizūru ar nedaudz matu lakas. Šo ruļļu vienīgais mīnuss ir lielā kaste, kuros tie jāsilda un jāuzglabā – līdzi nepaņemsi. Tāpēc ceļojumos dažkārt izmantoju vienkāršas loku šķēres, kas pret matiem ir krietni nedraudzīgākas nekā keramiskie ruļļi.

Pirms paliku bez matiem terapijas dēļ, biju paguvusi izmēģināt, šķiet, visas iespējamās matu krāsas un dažnedažādus griezumus. Mani mati ir bijuši piķa melni, sarkanmelni, zilgani melni, brūni, sarkanbrūni, rudi, sarkani, rozā un pēcāk – platīnblondi. Tieši platīnblondajā periodā arī nācās no tiem šķirties – varat iedomāties, kā tas sita pa ego! Kad mati sāka ataugt, pārgāju uz maksimāli dabiskiem kopšanas līdzekļiem, kā arī izmēģināju krāsošanu ar dabiskajām matu krāsām uz hennas bāzes, taču ar laiku sailgojos pēc gaišākiem un ar katru reizi, soli pa solim, šķipsnu pa šķipsnai, pie friziera krāsoju tos arvien gaišākus, līdz šopavasar atgriezos pie pavisam gaišiem matiem. Tiesa, mans frizieris tos balina un tonē ļoti uzmanīgi, un daļa matu apakškārtās un pie saknēm ir palikuši dabiskajā tonī – ne balināti, ne krāsoti.

DZĪVE PĒC ILGVIĻŅIEM

Kad ikdienas ņemšanās ar ruļļiem apnika, janvāra nogalē ieliku REVLON apjoma ilgviļņus. Man solīja, ka izteikts efekts saglabāsies divus līdz trīs mēnešus, un es gribēju ļauties eksperimentam, neskatoties uz to, ka ilgviļņi nozīmē ziest matos ķimikālijas saturošu šķīdumu. Šis bija tas brīdis, kad nesekoju saviem principiem izvēlēties pēc iespējas dabiskākus produktus un metodes, jo man vienkārši ļoti gribējās, lai mati būtu kuplāki un katru rītu nebūtu jāņemas ar ruļļiem.

Liekot REVLON ilgviļņus, tiek izmantots īpašs datoriņš, kas izanalizē matu struktūru – nosaka to resnumu, tekstūru, porainību, taukainumu, caurlaidību un bojājumu pakāpi, – un piemeklē pēc iespējas saudzīgāku ilgviļņu programmu konkrētajiem matiem. Uztinot matus uz ruļļiem, frizieris kombinēja vairāku izmēru ruļļus. Pēc apjoma ilgviļņu ielikšanas matus ieveidoju ar difuzora palīdzību, par ruļļiem uz pāris mēnešiem aizmirstot.

Matiem augot, tie kļūst smagāki, tāpēc ar laiku lokas izstiepjas un paliek mazāk izteiktas, taču kopumā ilgviļņi saglabājas ilgu laiku – vēl tagad es varu izvēlēties, vai izžāvēt tos pavisam taisnus,  vai tomēr likt lietā difuzoru un iegūt apjomīgākas, vijīgākas cirtas. Šobrīd ik pa laikam atkal izmantoju keramiskos ruļļus – īpaši otrajā dienā pēc matu mazgāšanas vai pucējoties īpašiem pasākumiem. Citreiz tos ietinu tikai pašos matu galos.

Vēl viens jauns produkts skaistu cirtu iegūšanai, ir PHILIPS ProCare automātiskais lokveidis. Mani mati tam šķiet vēl nedaudz par īsu, taču meitas garos, taisnos matus tie pārvērš ļoti skaistās, dabiskās lokās. Lokveidim ir 3 temperatūras režīmi, kas ļauj izvēlēties siltuma iestatījumus atbilstoši savam matu tipam, un 3 lokošanas iestatījumi, kas ļauj izvēlēties loku ieveidošanas ilgumu – 12, 10 vai 8 sekundes. Uzsilšanas laiks ir ļoti īss, tāpēc matu ieveidošana neprasa ilgu laiku. Tiesa, te vispirms jāpiešaujas, tāpēc iesaku kārtīgi izlasīt lietošanas instrukciju. Matiem jābūt kārtīgi izķemmētiem un šķipsnai pirms ievietošanas lokotājā – gludai nevis izspūrušai, citādi var ieraut matus, kas galīgi nav patīkami. Tomēr, kad roka piešauta, PHILIPS ProCare lokveidis ir ļoti laba alternatīva keramiskajiem ruļļiem, turklāt, atšķirībā no ruļļu kastes, to var paņemt līdzi.

MATU KOPŠANAS LĪDZEKĻI

Ja runājam par matu kopšanas līdzekļiem, tad šeit mani meklējumi un eksperimenti, šķiet, ir nebeidzami! Visbiežāk matu kopšanas līdzekļus pērku Biotēkā vai Stockmann 1. stāvā. Lielākoties šampūnu un balzamu izvēlos viena zīmola ietvaros, taču mēdzu ņemt šampūnu no vienas līnijas, bet kondicionieri – no citas.

Zīmols, kas man ļoti patīk, taču ir salīdzinoši padārgs – JOHN MASTERS ORGANICS. Šī zīmola produkti plašā klāstā pieejami tieši Biotēkā, un manu favorītu vidū ir šie:

Vēl viens iecienīts zīmols, kuru atradu Stockmann, taču esmu redzējusi arī aptiekās, ir KLORANE. Esmu lietojusi un iemīļojusi tieši šos produktus:

 • KLORANE šampūns apjomam plāniem matiem
 • KLORANE šampūns ar kumelītēm gaišiem un balinātiem matiem
 • KLORANE kondicionieris ar kumelītēm gaišiem un balinātiem matiem

Šopavasar izmēģināju dažādus matu kopšanas līdzekļus no jaunās un plašās BOTANICALS FRESHCARE sērijas, kas nopērkama par salīdzinoši draudzīgu cenu arī Drogās. Mani favorīti:

Laba cena ir arī Biotēka veikalos nopērkamajiem FAITH IN NATURE šampūniem. Esmu izmēģinājusi vairākus veidus un par saviem favorītiem atzīstu šos produktus:

Reizi mēnesī cenšos atcerēties matos ieziest kādu masku. Viens no maniem dārgumiem, ko lietoju ļoti taupīgi, ir kondicionējošā dūņu maska no ESPA Riga spa centra, kas intensīvi baro, nomierina un nogludina matus. Cena ir augsta, bet katra lietošanas reize rada spa sajūtu tepat mājās:

 • ESPA Pink Hair and Scalp Mud maska

Maciņam daudz draudzīgākas matu maskas atrodamas BOTANICALS FRESHCARE produktu klāstā. 

Vēl viena lieta, kam pievēršu īpašu uzmanību, ir matu ķemme. Kopš ilgviļņu ielikšanas man ir jāievēro dzelžainais likums – matus ķemmēt tikai slapjus, kamēr tajos ieziests balzams, kondicionieris vai maska. Tā ir lielākā ķēpa, kas rada zināmas neērtības ikdienā, ja runājam par ilgviļņiem, jo mani smalkie mati dikti ķeras un saveļas, ja tos iepriekš aprakstītajā veidā kārtīgi neizķemmēju. Tas nozīmē vien to, ka dušas ir ilgākas, jo matu atpiņķerēšana prasa zināmu laiku. Sausus tos šobrīd neķemmēju vispār, lai nesapūkotos, un otrās dienas vakarā esmu normāla mežone.

Arī ķemmes ir izmēģinātas visādas un te būs dažas, kuras kļuvušas par manu matu savaldītājiem un sabiedrotajiem ikdienā:

 • ORIFLAME dabīgā koka ķemme matu atšķetināšanai
 • TANGLE TEEZER The Ultimate Finishing Hairbrush atšķetināšanai, ķemmēšanai un ieveidošanai
 • TANGLE TEEZER Round Tool matu taisnošanai un ieveidošanai ar fēnu
 • TANGLE TEEZER The Original Detangling Hairbrush atšķetināšanai un ķemmēšanai

Savukārt kopš zīmola INVISIBOBBLE atklāšanas mūsu mājās pamazām izzudušas visas citas matu gumijas, jo abas ar meitu jau krietnu laiku lietojam tikai šīs. Arī šiem matu riņķīšiem, kas saudzē matus, jau radušies vairāki veidi. Mēs fanojam par:

 • INVISIBOBBLE Original Traceless Hair Ring, lai saņemtu matus astē vai copē
 • INVISIBOBBLE Nano Styling Hair Ring, lai saņemtu atsevišķas šķipsnas frizūrā

MANI MATU MEISTARI

Visbeidzot, ja vēlies zināt, kur un kas griež, krāso un cirto manus matus, tad atklāšu, ka savus matus uzticu puišiem frizētavā AMELIA BEAUTY, Rīgā, Krišjāņa Barona iela 45/47 (2. stāvs). Mans frizieris ir brīnišķīgais Kristaps Lācis, savukārt apjoma ilgviļņus ielika Sergejs Vasiļjevs. Lai Tev tikai labas matu dienas!

Nepaslinkoju un saliku saites uz papildu informāciju par katru pieminēto produktu. Ja kāds produkts ieinteresēja, spied uz ielinkotā vārda un uzzini vairāk.

 

Bildes: Kosh’UMM (melnbaltie portreti) un Daiga Ellaby (krāsu portreti)

1 Komentārs on Kā es rūpējos par saviem matiem. Atklāju visus noslēpumus!

 1. Dace
  26/02/2018 at 21:00 (2 gadi atpakaļ)

  Sveiki! Gribēju painteresēties, kā uz hennas krāsotiem matiem uzvedās gaišas ķīmiskas krásas klāšana? Kāds bija rezultāts? Vai arī krāsojāt jau ataugušus matus?

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *