Kad mazāk ir vairāk jeb modē ir minimālisms

Attīstītajās valstīs pēdējo gadu laikā strauju popularitāti iegūst tā dēvētais minimālisma dzīvesveids. Noguruši kalpot lietām un īpašumiem, arvien vairāk cilvēku izvēlas atbrīvoties no savas mantas. Minimālisti apgalvo, ka dzīvo jēgpilnāk un apzinātāk, un materiālo labumu samazināšana ļāvusi vairāk pievērsties tādām vērtībām kā draugi, hobiji, ceļošana un dažādas cita veida pieredzes.

declutter-box

Visbiežāk minimālisma dzīvesveida piekritēji kritizē tieši nesamērīgo preču patēriņu, ko spilgti raksturo dārgu zīmolu apģērbiem un apaviem piebāzti skapji, neremdināmas alkas pēc jaunākā modeļa mūsdienu tehnoloģijām, lieli savrupnami ar vairākām automašīnām garāžā, kā arī izšķērdīgas ballītes. Šī dzīvesveida piekritēji atzīst, ka pirms pievēršanās minimālismam, viņus vadījusi iekāre, sāncensība un dzīšanās pēc iluzorā apmierinājuma, ko sniedz arvien jaunu lietu iegūšana savā īpašumā, savukārt jaunās pārmaiņas dzīvesveidā esamību padarījušas apzinātāku un jēgpilnāku.

Daudzos pieredzes stāstos atkārtojas līdzīgas iezīmes: pirms pievēršanās minimālismam šie cilvēki lielākoties bijuši turīgi karjeristi, kuri vienā brīdī apjautuši, ka lietas viņus nedara laimīgus. Tādējādi viens no minimālistu vadošajiem aicinājumiem ir samazināt savu ikdienas patēriņu un vairāk pievērsties dažāda veida pieredžu, nevis lietu iemantošanai.

Kāpēc lietas nedara laimīgus

“Lai kā mums patiktu lietas, tās nav daļa no mūsu būtības. Visdrīzāk to veido mūsu pieredze,” kādā rakstā par minimālismu, kas publicēts Times.com, skaidro Kornelas Universitātes psiholoģijas profesors Tomass Gilovičs (Thomas Gilovich).

Ilgus gadus pētījis laimes saistību ar dažādām pieredzēm un materiālajiem labumiem, profesors min trīs galvenos iemeslus, kāpēc pieredze sniedz lielāku gandarījumu nekā lietas.

Pirmkārt, jebkura pieredze kļūst par daļu no cilvēka identitātes. Otrkārt, pieredze veicina saiknes veidošanos ar apkārtējiem. Treškārt, pieredze neizsauc tādu greizsirdību vai skaudību kā citiem piederošie materiālie labumi.

Psiholoģijas profesors ir pārliecināts, ka šobrīd notiek savdabīga, pieredzē balstīta, “atmošanās”, kas, neskatoties uz kārdinājumu iegūt savā īpašumā arvien jaunas lietas, ļauj apzināties un novērtēt pieredzes vērtību.

 

Box-of-stuffČetri soļi pretim minimālismam:

1. Samazini garderobes apmēru, paturot tikai tos apģērbus un apavus, kurus patiešām valkā.

Vairs nebūs jālauza galva par to, ko vilkt mugurā, turklāt, netērējot tik daudz naudas arvien jaunam apģērbam, uzlabosies finansiālā situācija.

2. Sašaurini paziņu un draugu loku, uzturot tikai tās attiecības, kas ir jēgpilnas.

Piecas ciešas draudzības ar cilvēkiem, kurus izdodas satikt arī klātienē, sniegs lielāku gandarījumu nekā 20 pavirši paziņas, kuriem tava dzīve patiesībā nerūp.

3. Vienkāršo savus uztura paradumus, pieturoties pie produktiem, kas nepieciešami veselam organismam.

Atsakoties no pārmērībām uzturā, uzlabosies fiziskā forma un vispārējā labsajūta, un būs vairāk enerģijas.

4. Ierobežo savus ikdienas izdevumus, tādējādi samazinot ar naudu saistīto stresu.

Mazāk tēriņu nozīmē mazāk krāmu, vairāk naudas un, attiecīgi, – vairāk sirdsmiera.


Teksts: happy whispers; izmantoti citāti no Times.com
Bildes: getorganizedwizard.com, mummywhispererblog.com

1Pingbacks & Trackbacks on Kad mazāk ir vairāk jeb modē ir minimālisms

  1. […] nesniedz ilgstošu apmierinājumu un gandarījumu. (Tēmu par minimālismu pirmo reizi skāru jau šajā bloga ierakstā). Ir jāpārvērtē arī sava attieksme pret draugiem, ģimeni, veselību, planētu: kā mēs […]

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *