Iepērkoties, atbalsti ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu!

Ik dienu pasaulē tiek atzīmēti dažādi notikumi un to vidū ir arī FSC Friday starptautiskā ilgtspējīgi apsaimniekotu mežu diena, kas šogad būs 30. septembrī. Varbūt esat pamanījuši uz iepakojuma FSC® (Forest Stewardship Council) kvalitātes zīmi? FSC® sertifikāts ir atpazīstama un pieprasīta kvalitātes zīme visā pasaulē, taču šobrīd to atpazīst salīdzinoši neliela daļa Latvijas iedzīvotāju, turklāt ne visi izprot tās nozīmi. 

Tetra (204)

Lai palīdzētu mums orientēties plašajā preču piedāvājumā, ir ieviestas vairākas globālas, stingri kontrolētas preču zīmes, kas palīdz atšķirt videi draudzīgos produktus. Viena no kvalitātes zīmēm, kas tiek respektēta visā pasaulē, ir jau minētais FSC® sertifikāts. Šī kvalitātes zīme apliecina, ka produkts nāk no videi draudzīgi un ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem. Tas nozīmē, ka FSC® sertifikātu saņēmušie mežu īpašnieki, kā arī sertificētie ražošanas uzņēmumi ievēro virkni prasību mežu apsaimniekošanā.

Piemēram, mežu apsaimniekotāji tiek mudināti plašāk palūkties uz savas rīcības ietekmi kā uz vidi, tā sociālajās jomās. Augsnes, ūdenstilpju, dabas daudzveidības aizsardzība ikdienas meža darbos, ierobežots ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu pielietojums, bioloģiski augstvērtīgu mežu saglabāšana – tās visas ir prasības, ko ietver FSC standarti. Tāpat FSC uzrauga sociālo garantiju un darba aizsardzības nosacījumu ievērošanu mežā strādājošajiem.

Ja pamani minēto FSC kvalitātes zīmi uz dažādiem izstrādājumiem – sākot no sulas pakas pārtikas veikalā līdz dārza mēbelēm un papīram birojā –, tad zini, ka, izvēloties šo preci, ar savu šķietami mazo ikdienas izvēli tu atbalsti ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu un mežu saglabāšanu nākamajām paaudzēm. Tas nozīmē, ka meži būs dzīvāki!

TetraPak_s-32

Svarīgs ne tikai saturs, bet arī iepakojums

Laikā, kad attīstītajās valstīs veikalu plaukti vai lūzt no pārpilnības, ražotājiem sacenšoties par pircēju uzmanību, arī produktu iepakojums kļūst par “reklāmas laukumu” un ietekmē mūsu izvēli – kas tad galu galā nokļūs iepirkumu groziņā. Ja esam atbildīgi patērētāji, tad izvēloties preces un produktus ar FSC vai kādu citu kvalitātes zīmi, rūpējamies ne tikai par savu, bet arī vides veselību nākotnē. Un mūsu kļūst arvien vairāk. Kā minēju vienā no iepriekšējiem bloga ierakstiem, Tetra Pak veiktajā pētījumā par Baltijas iedzīvotāju pārtikas izvēles un dzīvesstila paradumiem, secināts, ka:

  • vairāk nekā pusei jeb 57% Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, kādā iepakojumā ir iepakots izvēlētais produkts;
  • vairums jeb 65% uzskata, ka videi draudzīgs iepakojums nākamo trīs gadu laikā spēlēs arvien nozīmīgāku lomu produktu izvēlē.

FSC sertifikāta simbols, starp citu, atrodams arī uz Tetra Pak ražotā iepakojuma, jo uzņēmums savā ražošanas procesā izmanto FSC sertificētu kartonu, proti, šis kartons nācis no ilgtspējīgi un atbildīgi apsaimniekotiem mežiem. Iepakojums mūsdienās ir kļuvis par vienu no lielākajiem ražotāju izaicinājumiem tieši ilgtspējas nodrošināšanā. Ražotājiem ir jādomā ne tikai par to, lai iepakojums pildītu savas primārās funkcijas – saglabātu produktu svaigu un kvalitatīvu –, bet jādomā arī par to, kā samazināt kaitējumu videi un cilvēcei nākotnē, jo dabas resursi nav neizsmeļami.

Par laimi, visā pasaulē ir novērojama tendence arvien plašāk izmantot otrreiz pārstrādājamus un atkārtoti lietojamus izejmateriālus, un te arī mēs ar savām ikdienas izvēlēm pie veikala plaukta varam iedot savu artavu, tāpēc ir vērts iepazīt dažādās kvalitātes zīmes un uzzināt, ko tās īsti nozīmē. Pirms iegādāties produktus, kas ražoti no kartona vai koksnes, pārliecināsimies, vai uz tiem ir FSC simbols! Tas ir mūsu ikdienas balsojums par rītdienas mežu.

Izmantotas Tetra Pak un FSC publicitātes fotogrāfijas
Materiāls tapis informatīvās kampaņas Labs iepakojums labai dzīvei ietvaros

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *