Maija Balode, MaiMai: Radu adījumus, kuros gribas ietīties kā maigā apskāvienā

MaiMai adījumi vilināt vilina tiem pieskarties un, reiz uzvilkti mugurā, vairs nav novelkami un saaug ar nēsātāju gluži kā otrā āda. Vismaz tāda ir mana pieredze, no pirmā acu uzmetiena iemīloties gaišpelēkajā, mohēras ar zīdu jakā, ko pamanīju jogas studijas Urban Yoga veikaliņā. Tūdaļ jautāju studijas meitenēm, kas šos brīnumainos adījumus rada, un viņas mani saveda kopā ar zīmola veidotāju Maiju Balodi.

Maija_Balode_01

Maija, par ko Tu sapņoji kļūt bērnībā? To jautāju visiem, jo ticu, ka tad vēl stipri jūtam sevi un dzīvi ar sirdi nevis prātu un uzdrīkstamies sapņot arī par šķietami neiespējamām lietām.

Īpaši neatceros, ka būtu bijuši konkrēti sapņi par nākotnes profesiju. Kādu brīdi gribēju būt grāmatvede – kā mamma. Taču atceros, ka daudz zīmēju princeses ar skaistām kleitām, veidojot par tām stāstus. Patika stundām ar draudzeni spēlēties ar lellēm un mainīt tām tērpus, no lupatiņām veidot jaunus apģērbus. Kad pirmajās klasēs mums iemācīja adīt,  pirmais, ko uzadīju, bija džemperis lellei. Vēlāk, kad paaugos, tapa vairāki smalki adīti džemperi. Starp citu, pirmais pasūtījums tapa vēl skolas laikā – smalks pīņu džemperis manai tagadējai vīramāsai.

Tad jau adīšana Tev bijusi tuva uzreiz! Ko apguvi augstskolā un ko paguvi paveikt vēl pirms MaiMai izveidošanas?

Skolas laikā biju ļoti daudzpusīga, daudzkas patika un arī padevās. Iesaistījos dažādos pulciņos, sportoju, braucu uz olimpiādēm un sacensībām. Kad pienāca laiks izvēlēties, ko mācīties tālāk, līdzīgi kā daudzi apjukuši vidusskolēni, izvēlējos studēt ekonomiku. Ieguvu bakalauru uzņēmējdarbībā un vadībā. Studiju laikā sāku strādāt un izmantoju studentu iespējas – vasaras darbs ārzemēs un apmaiņas studijas, – kas bija svarīgs un iespaidiem bagāts laiks.

Pēdējā darba vieta pirms sava uzņēmumam dibināšanas bija apdrošināšanas brokeru uzņēmums. Sākumā bija interesanti apgūt ko jaunu, bet, nostrādājusi divus gadus, sajutu, ka īsti neesmu savā vietā un nedaru to, ko man vajadzētu. Bija smagas pārdomas, ko darīt – meklēt citu darbu vai pamēģināt kaut ko savu. Izdomāju, ka varētu mācīties adīt un darīt to, kas jau bērnībā sagādāja prieku. Tā es ekonomiskās krīzes dziļākajā punktā izlēmu pamest labi atalgotu darbu un sākt visu no nulles.

maimai_jaka_02Kas Tevi tādā brīdī visvairāk iedrošināja un iedvesmoja radīt pašai savu zīmolu?

Vairākus gadus strādāju ar individuālajiem klientiem un izpildīju pasūtījumus. Tobrīd šķita, ka nevajag ne zīmolu, ne uzņēmumu. Līdz pienāca laiks iet tālāk un attīstīties. Tas sakrita ar brīdi, kad mani iepazīstināja ar biznesa inkubatora sniegtajām atbalsta iespējām. Nodibināju uzņēmumu, radīju zīmolu, izveidoju mājaslapu. Paralēli tam tapa neliela adījumu kolekcija, kas joprojām ir novērtēta klientu vidū.

Latviešiem adījumi ir tuvi un mūsu senču mantojums ir ļoti bagātīgs un košs, tomēr Tavi adījumi man vairāk atgādina askētiskos, atturīgos skandināvus. Kā Tu pati raksturo savu stilu?

Man patīk klasiskais stils ar nelielu romantisma devu. Patīk dāvāt savām klientēm prieku – skaistu apģērbu, darinātu no ļoti laba materiāla. Adījumus, kuros gribas ietīties, būt siltumā un maigā apskāvienā. Esmu par ilgtermiņa modi un apģērbu, ko novērtē arī klienti, un līdz ar to mums veidojas skaista un draudzīga ilgtermiņa sadarbība.

Tur es Tev piekrītu! Savu jaku redzu kā mūža ieguldījumu galvenais to pareizi mazgāt un kopt. Kādi ir lielākie izaicinājumi, ar kuriem esi saskārusies, radot savu zīmolu un savu uzņēmumu?

Vislielākais izaicinājums sev esmu es pati. Līdz galam noticēt sev un pārvarēt iekšējās bailes… Vairāk pat no neziņas, vai ir pieņemts pareizais lēmums, vai izvēlētais ceļš ir pareizs. Bet – nav tāda viena pareizā ceļa, pareizās atbildes. Ir vienkārši jāiet uz priekšu, jādara un tad jāvērtē rezultāts. Ja beidzas viens ceļš, noteikti paveras vismaz viens jauns  vai vismaz maza taciņa. (Smejas). Manā skatījumā nav grūtību – ir lietas vai jautājumi, kas jāatrisina. Atšķiras tikai grūtību pakāpe un veids, kā tās risināt.

MaiMai_jakaAplūkojot skaistās bildes, daudzus noteikti interesē, kur tas var iegādāties MaiMai apģērbu? Varbūt sadarbojies ar vēl citiem zīmoliem?

MaiMai apģērbu var iegādāties  gan mūsu interneta veikalā http://www.maimai.lv, gan veikalā Mūsmāja Vecrīgā un Rīga Plaza, kā arī veiklā Buduart. Adījumi atrodami arī mc2un jogas studijā Urban Yoga. Piedalos arī dažādos Latvijas mākslinieku un amatnieku tirdziņos, piemēram, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, lielākajos Rīgas svētku tirdziņos, Dizaina tirdziņā u.c. Sadarbojos ar vadošajiem sieviešu un bērnu apģērbu zīmoliem, topošajiem modes māksliniekiem no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas un Mākslas akadēmijas, lai palīdzētu realizēt viņu idejas un ieceres.

Vai adījumi ir sezonāls darbs ar lielāko noietu rudenī un ziemā, vai arī vasarā pērk jakas un džemperus? Varbūt siltajai sezonai top atsevišķas kolekcijas?

Savā darbības laikā neesmu izjutusi, ka adījumi būtu sezonāls produkts, jo Latvijas laikapstākļi ir ļoti mainīgi un silti adījumi noder vienmēr. Līdz šim nebija sadalītas kolekcijas, bet šogad plānojam izstrādāt jau nākošās vasaras kolekciju un aktīvi izstrādāt jaunu piedāvājumu nākamajai ziemai.

Cik liela ir Tava komanda?

Nu jau šobrīd esam sešas – trīs jaukas dāmas čakli ada, beidzot divas esam administrācijā, bet nenoliegšu, ka arī manas rokas joprojām piedalās adījumu pabeigšanā. Ar grāmatvedību palīdz mana māsa. Ik pa laikam piesaistu vēl kādas čaklas rokas gan adīšanā, gan šūšanā. Bet vislielākais atbalsts ir mana ģimene – vīrs, kurš ļoti palīdz gan darbos, gan morāli, un burvīga vīramāte.

Vai Tavs tirgus ir tikai Latvija jeb zīmols ir meklējis un atradis iespējas, kas ļāvušas ienirt arī plašākos ūdeņos?

Kad sāku darbību, tirdzniecībai izmantoju etsy.complatformu, kur arī aizsākās pirmais nelielais eksports. Ar laiku sāka nostabilizēties klientūra Latvijā, radās pirmās sadarbības ar veikaliem, kuros realizēt savus lolojumus. Esmu sadarbojusies ar kādu Nīderlandes zīmolu – palīdzēju realizēt viņu idejas un sūtīju savus adījumus tirdzniecībai viņu veikalos.

MaijaBalode_MaiMai_02

Pastāsti nedaudz, kāda ir Tava ikdiena! Kas sagādā vislielāko gandarījumu, darot Tavu darbu?

Pēdējie trīs gadi ir aizvadīti miera režīmā, jo mūsu ģimeni papildināja divi jauki puisīši. Paralēli mammas lomai, protams, turpināju strādāt, līdz ar to rutīna tā īsti nav iespējama. Patreiz ir pārmaiņu posms – uzņēmuma paplašināšanās, jaunu iekārtu iepirkšana, jaunu iespēju izmēģināšana, piedāvājuma paplašināšana un, protams, jaunu klientu apgūšana.

Pateicoties darbam, esmu iepazinusies ar fantastiskiem cilvēkiem, kuri novērtē manu darbu un dod daudz pozitīvas enerģijas. Dažas no klientēm ir kļuvušas par ļoti labām draudzenēm. Klientu prieks un novērtējums par kvalitatīvajiem adījumiem dod gandarījumu un spēku iet tālāk.

Vai esi atradusi savu laimes jeb labsajūtas formulu, kas ļauj būt harmonijā ar sevi?

Esmu daudzmaz iemācījusies nepārdzīvot par sīkumiem, neuzņemties pārāk daudz pienākumu uz sevi un spēt uzticēt tos arī citiem. Mēģinu atrast laiku tikai sev – vingrošanai, masāžai, sievišķīgām izklaidēm. Dzīvoju ar motto Mazāk ir vairāk.


Foto: Liene Pētersone (Maijas bildes), Aiga Rēdmane (modele MaiMai jakā)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *