Mobilais tālrunis – draugs vai ienaidnieks?

mobilais_talrunis

Impulsu šim ierakstam deva nedēļas nogalē saņemtā jaunumu vēstule no Ģimeņu psiholoģiskā atbalsta centra Līna. Savā vēstulē centrs sniedza pāris patiešām noderīgu ieteikumu, kā mīkstināt ikdienā citādi noderīgo mobilo ierīču traucējošo ietekmi brīdī, kad tālrunis nostājas starp ģimenes locekļiem. Mēs visi esam pieredzējuši to, kā ir, kad partneris vai bērns regulāri velta daudz uzmanības savam viedtālrunim. Tas var kļūt kaitinoši. Taču tikpat kaitinoši var būt citu ģimenes locekļu aizrādījumi brīžos, kad savā viedtālrunī nodarbojamies ar ko šķietami svarīgu. (Vārdu šķietami gribētos likt iekavās, jo reizēm tas, ko darām, ir patiešām svarīgi, taču daudz biežāk tas mierīgi varētu pagaidīt, vai ne?).

Līna ierosina, lūk, ko…

 • Lai ģimenes ikdienu kopā ar tehnoloģijām padarītu patīkamāku, uzaiciniet savus ģimenes locekļus uz sarunu, kurā vienojaties par laiku un telpu, kurā telefoni netiek lietoti. Tās var būt ēdienreizes, laiks pirms gulētiešanas vai kāds cits laiks, kas ģimenei ir svarīgs. Varat vienoties, ka uz zvaniem un paziņojumiem atbildēsiet vēlāk.
 • Pārējā laikā, ja sanāk viedtālruni lietot citu ģimenes locekļu klātbūtnē, pastāstiet viņiem, ko jūs darāt un pēc cik ilga laika varēsiet pievērsties citām lietām. Piemēram: “Man šobrīd ir nepieciešamas 5 minūtes, lai pabeigtu vēstuli Elīnai, un pēc tam es labprāt tevi uzklausīšu.” Un savu solījumu izpildiet.
 • Ja viedtālruni lietojat atpūtai vai izklaidei, padalieties ar ģimenes locekļiem izlasīto vai redzēto, piemēram, “Re, kādu joku Jānis atsūtījis!” vai “Man ļoti patika šis video. Es gribētu to noskatīties vēlreiz kopā ar tevi.” Tā virtuālo komunikāciju var pārvērst reālā kopābūšanā un kopīgā priekā. (Galvenais, lai darbošanās ar telefonu nepāraug par vienīgo ģimenes kopābūšanu!).

Pavisam vienkārši, taču, manuprāt, brīnišķīgi ieteikumi, kurus varam likt lietā ne tikai ģimenes lokā, bet arī draugu attiecībās. Ikvienā kompānijā atradīsies kāds, kurš ballītē zem galda nemitīgi bakstīs mobilo tālruni, vai iemūžinās visu notiekošo un tūdaļ dalīsies ar to sociālajos tīklos. Arī es mēdzu bildēt sasodīto ēdienu, jautrā prātā uztaisīt ballītē pašīti un ar priecīgu parakstu palaist to Instagram plašumos vai dalīties spilgtākajos iespaidos no ceļojuma. Tam visam nav ne vainas līdz zināmai robežai – kamēr tālrunis un ar to saistītās aktivitātes nekļūst par apsēstību un nelaupa klātesošajiem, kā arī esošajam mirklim mūsu klātbūtni. Kamēr,  apstrādājot saulrietu ar filtriņu, īstais, autentiskais saulriets nepaslīd garām…

Kā jums sokas ar mobilā tālruņa lietošanas etiķeti mājās un draugu lokā? Vai ir kādi pārbaudīti un efektīvi paņēmieni, kas palīdz cīnīties ar paša vai tuvākā atkarību no viedtālruņa?

Bilde: digitaltrends.com

2 Komentāri on Mobilais tālrunis – draugs vai ienaidnieks?

 1. Santa
  28/01/2015 at 06:15 (5 gadi atpakaļ)

  Paldies par ieteikumiem! Patiesībā, šī ir pasaulē ļoti augoša problēma! Bet vislabākais paņēmiens laikam ir vienkārši neeksistējošs wifi! :)

  Atbildēt
 2. Jolanta
  28/01/2015 at 11:53 (5 gadi atpakaļ)

  Ari man shis ir klupshanas akmens – bieza serfosana pa internetu! Meginu sev palidzet – telefonu teiksim atstat otra istaba, lai no rita celjoties, tas nebutu pa rokai – ka arii limiteju veltito laiku un pats galvenais – ko izvelos skatities interneta! No socialajiem tikliem esmu ara – izvelos klausities/skatities iedvesmojoshas lekcijas, un pa retam kadu labu filmu… Bet atkal – jaalimite laiks! Tas ta ka grutak sanak, tomer nepadodos!

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *