Kāpēc papīra plānotāji svin uzvaras gājienu digitālajā laikmetā

Mūsdienu digitālais laikmets piedāva šķietami nebeidzamas iespējas saplānot teju visu savu dzīvi, izmantojot dažādas aplikācijas, sasinhronizētus virtuālos kalendārus, atgādinājuma ziņas par gaidāmajiem notikumiem un tā tālāk. Tomēr katru gada nogali mums pārbrāžas arvien jaunu un arvien daudzveidīgāku papīra plānotāju vilnis, kas vilina nepaļauties tikai uz viedierīcēm vien. Arī es joprojām lietoju papīra plānotāju un spītīgi turos pretim pāriešanai uz virtuālo kalendāru. 

Šorīt, dzerot brokastu kafiju, izlasīju kādu interesantu rakstu par to, kāpēc ir noderīgi nepāriet uz digitālajiem palīgiem vien, un nolēmu ar dažām atziņām par tradicionālo plānotāju bonusiem padalīties arī savā blogā.

 • Plānošana prasa uzmanību – sarakstot, pārskatot un pārdomājot savus plānus, mēs redzam skaidrāku kopainu, pievēršam uzmanību detaļām un labāk paturam to visu prātā.
 • Plānotājs ir pašizpausmes forma. Daudzi mūsdienu plānotāji papildus dzīves organizēšanai piedāvā arī vietu radošām izpausmēm, personiskām piezīmēm un iedvesmas gūšanai.
 • Pētījumi rāda, ka studenti labāk iegaumē lekciju materiālu, ja veic pierakstus uz papīra nevis klēpjdatorā. Uzrakstot plānus uz papīra, mēs labāk uztveram un pārstrādājam informāciju, lai spertu nepieciešamos soļus mērķu sasniegšanai.
 • Digitālais laikmets nogurdina un pārsātina. Dažkārt ir noderīgi izrauties no viedtālruņa valgiem, izvelkot no somas tradicionālo plānotāju un sajūtot brīvības garšu, ko sniedz vecā labā pildspava un papīrs.

Ja runāju par savu izvēli, jau otro gadu lietoju pavisam nelielu zīmola Leuctturm1917 plānotāju, ko var ērti paņemt līdzi uz tikšanos pat vismazākajā somiņā. Sapratu, ka man neder izmērā lielākie un svarā daudz smagākie plānotāji, kuros ir vieta arī radošām izpausmēm, mērķu detalizētai rakstīšanai utt. Papildus plānotājam izmantoju plānas burtnīciņas no japāņu ražotāja Muji, kurās rakstu sapulču piezīmes, detalizētākus darbu plānus un tamlīdzīgi. Jo vieglāka soma, jo labāk muguras veselībai. Turklāt man ļoti patīk kvalitatīvs papīrs.

Priecāšos, ja komentāros padalīsies, kā Tu ikdienā plāno savu laiku. Vai priekšroku dod digitālajām ierīcēm vai papīra plānotājam? Kuru plānotāju izvēlējies šogad un kāpēc? Kurš no plānošanas veidiem uzlabo Tavu produktivitāti un radošumu?


Bilde: Happy Whispers

16 Komentāri on Kāpēc papīra plānotāji svin uzvaras gājienu digitālajā laikmetā

 1. Ieva
  06/01/2018 at 16:38 (3 gadi atpakaļ)

  Kādreiz lietoju tikai Moleskine plānotājus. Ikdienai pamainoties, plānotājs nebija vairs vajadzīgs un izmantoju telefonu, kas arī man lieliski derēja ikdienā, jo ne vienmēr dienas gaitās dodos ar rokassomiņu ar plānotāju. Bet nu jūtu, ka plānotājs ir must-have, visu Tavu minēto iemeslu/ieguvumu dēļ un pašai arī ir sajūta, ka uz papīra pierakstīti plāni, idejas un mērķi palīdz produktīvāk un strukturētāk veidot ikdienu. Pagājušo gadu izmantoju Dear Diary,,nesadraudzējāmies, lai arī plānotājs skaists, ērts, bet tomēr pa smagu. Šo gadu iesāku ar Mākoņogas radīto plānotāju. Redzēs kā mums ies:) Noteiktiem projektiem darbā, izmantoju veco labu Excel tabulu. Zinu, ka ir visādas aplikācijas un programmas šādiem mērķiem, bet cik pamēģinātas, atgriežos pie Excel.

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   10/01/2018 at 20:26 (3 gadi atpakaļ)

   Paldies par komentāru! Man ir līdzīga pieredze ar Dear Diary – diemžēl tā arī nesadraudzējos un palika iesākts un neizmantots līdz galam. Tieši ar šo plānotāju sākās mana atgriešanās pie mazāka izmēra un vieglāka svara, kā arī vienkāršāka dizaina. Excel plānošanai gan izmantoju tikai darbā – nemīlu elektronisko plānošanu nevienā no formātiem :))

   Atbildēt
 2. Paula Roze
  06/01/2018 at 16:46 (3 gadi atpakaļ)

  Visvairāk ikdienā izmantoju telefona kalendāru un radošajām izpausemēm pierakstu pilnu telefona piezīmju grāmatiņu un blociņu, tomēr šogad, pēc divu gadu pauzes, esmu sev iegādājusies taustāmu plānotāju, jo, kā jau minēji, dažreiz uz papīra uzrakstītai lietai ir cita vērtība. Lielo plānotāju turu sev uz galda pie datora un tad abos vienlaikus veicu pierakstus un plānus. Telefonā dublēju tikšanās laikus, lai man drošības pēc nekas neaizmirstas un “izlec” atgādinājumi par svarīgākajiem plāniem.

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   10/01/2018 at 20:38 (3 gadi atpakaļ)

   Esmu mēģinājusi telefonā dublēt tikšanās, taču traki aizņemtos periodos laika patēriņš, kas nepieciešams, lai iegrāmatotu katru tikšanos vai To Do, sāk kaitināt… Par notifikācijām, kas lec laukā vairākkārt, nemaz nerunājot. Tā nu esmu palikusi tikai pie papīra un telefonā saglabāju tikai lidojumus vai koncertus, ko Google tur automātiski ievek no e-pasta :)

   Atbildēt
 3. Laura
  06/01/2018 at 18:04 (3 gadi atpakaļ)

  Katru gadu plānotājs man ir (šogad Manilla, pirms gada Cloudberry un arī daļēji Manilla), bet tos neatveru katru dienu. Vienīgi paņemu līdzi uz kādu tikšanos, lai redzētu datumus un aptuvenos plānus :). Mums ar vīru ir ļoti svarīgi redzēt vienam otra plānus, lai varam plānot darbus, un attiecīgi kurš paliks ar bērniem, tāpēc izmantojam google calendar opciju vienam redzēt otra kalendāru! Tas atšķirībā no papīra plānotājiem tiek atvērts katru dienu!
  Lai gan agrāk man patika rakstīt dažādas mērķu kartes un pildīt iedvesmas uzdevumus, jāatzīst, ka tas vairs nav aktuāli, tāpēc priekšroku dodu vienkāršam, bet glīfam plānotājām :).
  Godīgi sakot, droši vien pat varētu iztikt bez, tās papīra versijas, vismaz pagaidām, kad lielāko daļu laika pavadu mājās ar bērniem, bet katru gadu kādu saņemu dāvanā:)

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   10/01/2018 at 20:41 (3 gadi atpakaļ)

   Esmu mēģinājusi izmantot dalīto Google kalendāru – tas noteikti ir ērti un must have ģimenes formātam. Ja datorā vēl kaut kā varu piespiest sevi kaut ko ievadīt Google kalendārā, tad ķimerēšanās telefonā jau kaitina – laikam par daudz ikdienā tāpat visa kā jau ir telefonā. Vairāk patīk lietot Google Drive, lai dalītos ar dažādiem failiem utt.

   Atbildēt
 4. Santa
  06/01/2018 at 23:31 (3 gadi atpakaļ)

  Pāris plānotāji ir sakrājušies manā plauktā, un es tos nemaz nedomāju izmest. Tas man patīk taustāmos, ar roku rakstāmos plānotājos, nekur nepazūd un neizgaist. Es gan neesmu liela sapulču apmeklētāja, bet savas idejas un domu uzplaukumus mēdzu tur atzīmēt, un pavisam noteikti, jebkur ejot ar plānotāju rokā, ir tāda nozīmīgāka,svarīgāka cilvēka sajūta. :D Telefoni/datori, mēdz apēst info, bet ar roku sarakstītās lapas,nekur neizgaist. Viennozīmīgi esmu par taustāmo, ar roku rakstāmo plānotāju, kaut vai tādēļ, lai veltītu laiku un atslābinātos. Telefonā aši tikai pierakstu, ja pa rokai nav lapeles, un tad plānotājā, ar visām sajūtām un švīkām. ?

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   10/01/2018 at 20:42 (3 gadi atpakaļ)

   Jā, man arī agrākā jaunībā plānotājos bija dienasgrāmatas tipa piezīmes un pat dzeja :) Tos kādu laiku glabāju kā relikvijas – piemiņai. Taču visam ir savs noilgums – arī tādām atmiņām. Noslēdzoties nozīmīgiem dzīves posmiem, arī šos plānotājus sadedzinu. Un visas liecības izkūp gaisā :) Ja godīgi, nav nepieciešamības to visu vairs reanimēt atmiņā.

   Atbildēt
 5. Linda
  08/01/2018 at 02:22 (3 gadi atpakaļ)

  Šogad esmu izdomājusi, ka tomēr gribu papīra plānotāju, kas ir ērtāk pārskatāms atpakaļ un gada beigās vari redzēt cik daudz kas piedzīvots.
  Mana izvēle par labu Dzīves Mākslas Akadēmijas saimes pašu radītajam plānotājam, ar pašu rādītiem zīmējumiem un 84 svinamajām dienām

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   10/01/2018 at 20:43 (3 gadi atpakaļ)

   Izklausās interesanti – par šādu plānotāju nebiju vēl dzirdējusi. vai to kaut kur internetā var aplūkot?

   Atbildēt
 6. Māra
  09/01/2018 at 12:50 (3 gadi atpakaļ)

  Ne gadu neesmu iztikusi bez papīra plānotāja. Ļoti patīk pēdejos gados radītie dizaina plānotāji, bet manai ikdienai tie ir pārāk neērti. Šogad pat vairākas reizes nocilāju gan Mākonohu, gan Manillas veikumu, taču atzinu tos par pārāk lieliem un masīviem. Ilgojos pēc mazāka formāta ar nedēļas skatu atvērumā un glītu dizainu. Esmu tādus redzējusi ārvalstīs ražotus, taču nespēju iztikt bez vārda dienu atgādnēm, tādēļ tie man neder. Kamēr neatrodu savu ideālo dizaina plānotāju, lietoju timer – gareno, ar spirāli dekoratīvajos vāciņos.

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   10/01/2018 at 20:46 (3 gadi atpakaļ)

   Jā, jā, jā! Dizaina plānotāji ir glīti un iedvesmojoši, bet ikdienā par lielu un smagu nereti. Šogad apsvēru iegādāties paiparmētras plānotāju, jo tas šoreiz meitenēm bija padevies plānāks un vieglāks, tomēr līdzšinējās pieredzes vadīta, tomēr nopirku mazu un askētisku plānotāju, kurā patiesi tikai plāniem ir vieta – nekā lieka. Vārda dienu neesamība varbūt ir neliels mīnuss – bieži kādu neapsveicu. Bet citādi man angļu valoda netraucē.

   Atbildēt
 7. Ieva
  10/01/2018 at 18:54 (3 gadi atpakaļ)

  Sveika! Papīra plānotāju lietoju jau kopš man ir gadi 16-17, tātad jau 10 gadus. Lietoju tos klasiskos, kurus vēl aizvien var atrast Jāņa Rozes grāmatnīcā, bet pēdējos 3 gadus atklāju Rifle Paper Co. plānotājus Maniilas veikaliņā (oi, cena baigā, bet plānotājs patiešām tiek lietots). Man ļooti patīk, ka viss ir “tīrs” un vienkāršs – jāatzīst, ārzemju plānotājā gan pietrūkst vārda dienas. Nezinu, kas tas ir, bet kaut kas man neļauj pāriet tikai uz digitālo plānošanu… Interesantākais ir tas, ka man NAV darbiņa! Esmu pilna laika mamma un pirms bērna arī nestrādāju, bet tā, ka man ir 101 intereses un esmu ļoti aktīva, tad bez plānotāja vienkārši nevaru. Klāt papīra plānotājam nākusi diezgan apjomīga plānošanas programma, kur es rakstu mazākus vai lielākus dzīves projektiņus, idejas, tad lietoju wunderlist aplikāciju, kura ir kopīga ar vīru – iepirkšanās saraksts, mājas darbiņi un citi pienākumi. Tad ir telefona kalendārs, kur ierakstu tuvāko cilvēku dzimšanas un vārda dienas, kā arī taisu sync ar vīra darba kalendāru… un šad tad izmantoju iphone notes aplikāciju mazāk nozīmīgiem pierakstiem… izklausas traki daudz, vai ne? bet kad ķeros pie telefona/datora/plānotāja, skaidri zinu, kur man ir jādodas, lai ierakstītu, ko jaunu vai pārskatītu savus uzdevumus, wishlistes, to do listes utt. Ļoti prieks, ka Latvijā attīstas papīra plānotāju nozare.

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   10/01/2018 at 20:48 (3 gadi atpakaļ)

   Paldies par izsmeļošo komentāru! Tas taču ir mīts, ka pilna laika mammai nav nekā darāma :) Pilnīgi pieļauju, ka Tev plānotājs ir pat nepieciešams vairāk nekā dāmai birojā, kam jāsaplāno tikšanās vai darāmie darbi, jo bērnu un ģimenes dzīves loģistika prasa tik daudz vairāk! Interesanti par Wunderlist – noteikti aplūkošu, kas tas par rīku :)

   Atbildēt
 8. Daina
  11/01/2018 at 07:50 (3 gadi atpakaļ)

  Plānotāju taustāmā veidā izmantoju, oj, gandrīz divdesmit gadus. Viss sākās ar pirmo klasi, kad bija dienasgrāmatas. Tajās skolotājas veica atzīmes, pati rakstīju, kas kurā dienā man ir. Skola, pulciņi. Dažreiz, kad vajadzēja sakrāt naudiņu, pierakstīju, cik maz esmu iztērējusi, lai motivētu sevi tā turpināt. Tad bija augstskola, tagad ir darbs un šis stāsts turpinās. Pagājušā gada decembrī, kad iepriekšējais plānotājs bija pavisam nodilis, izmantoju google plānotāju. Neiepatikās. Telefonsarunas laikā nevarēju telefonā apskatīties, kas kurā dienā man ieplānots, un tie atgādinājumi..tie nogurdināja. Un pats svarīgākais, man nebija kur radoši izpausties. Klade, blociņš ir kas cits. Tā kā esmu sapņotāja, plānotājā varu vērties un padomāt, ko kurā mēnesī gribēšu darīt, kur iekrīt garākas brīvdienas. Ja kaut kas ir padomā, ierakstu ar zīmulīti. Man ir neliels Rimi iegādāts plānotājs par 4 eur. Uzfrišinu to, aplīmējot ar kādu “Manilla” tipa papīru, ierakstu savas mantras un man ir personalizēts plānotājs. Cenšos nepirkt Manilla, Mākoņogas uc plānotājus, jo jūtu, ka nožēlošu. Pārāk lieli, raibi, dārgi. Zinu, ka gada otrajā pusē bū besis to staipīt. Bet skaisti bez gala, tas gan.

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   11/01/2018 at 08:29 (3 gadi atpakaļ)

   Jā, pavisam aizmirsu pieminēt, ka viens no foršajiem kabatas formāta plānotāju faktoriem ir tas, ka sarunas laikā vari izvilkt kaut uz ielas un redzēt savus plānus gadam uz priekšu, ja nepieciešams :) Man, piemēram, divos atvērumos redzams plāns gadam, kur varu ierakstīt, kad jāiet uz kāzām, kad notiek koncerti, festivāli, plānotie ceļojumi utt. un uzreiz varu pateikt, vai datums ir pieejams citiem plāniem.

   Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *