Nūdeļošana un spiralizēšana: Kā pagatavot “makaronus” no dārzeņiem

Svaigu dārzeņu spiralizēšana un pārvēršana nūdelēs šovasar ir topā – to dara ne vien svaigēdāji un vegāni, bet arī pārliecināti visēdaji. Angļu valodā cukīni nūdeles pat tikušas pie savas iesaukas un tiek dēvētas par zoodles (no zucchini + noodles). Arī es šovasar nūdeļošanas priekus esmu ierādījusi daudziem – pāris jogas un atpūtas nometnēs pat sarīkojām nelielas nūdeļošanas apmācības, kuru ietvaro pagatavojām gardas un veselīgas pusdienas.

Lai izveidotu spageti līdzīgus veidojumus no dārzeņiem, var izmantot gan sarežģītākas ierīces – kā dārzeņu spirāļu veidotājs (angliski – spiralizer), – gan ķerties pie mandolīnas tipa rīves vai izmantot pašu vienkāršāko rīku – mizotāju, ar kuru var izveidot tievas dārzeņu strēmelītes. Aprīkojums, kuru mēs izmantojam savos pasākumos, ir iegādāts RITO veikalā – tur viss nepieciešamais atrodams vienkopus. Ērti un vienkārši!

 

DSC01571DSC01165

Iesākumā var iztikt ar pašu vienkāršāko rīku – mums ir Zyliss mizotājs strēmelīšu veidošanai, ar kuru ērti pagatavot nūdeles no garenajiem dārzeņiem – parasti cukīni, burkāniem un gurķiem. Šāds rīks virtuvē aizņems vismazāk vietas un izmaksās vislētāk. Ideāls, ja nūdeles gatavo reti un tikai vienai līdz divām personām. Atliek tikai paņemt dārzeni rokās un, vienmērīgi stingri piespiežot mizotāju, vilkt ar to uz leju, veidojot glītus spageti. Ik pēc pāris vilcieniem, cukīni vai burkāns mazliet jāpagriež uz sāniem, izdarot atkal nākamos vilcienus.

DSC01574DSC01162

Ja nūdeļošana un svaigu dārzeņu gatavošana kļūst par ikdienu vai raw nūdeles īsā laikā jāpagatavo vairāk nekā divām personām, iesaku apgreidoties uz rīvi ar maināmiem asmeņiem. Es jau ilgu laiku esmu Borner V5-power rīves fane, tāpēc Happy Whispers veselīgo ēdienu gatavošanas darbnīcām iegādājāmies tādu pašu. Šī rīve ir pieejama ne tikai zaļā, bet arī sarkanā un oranžā krāsā. Lai pagatavotu spageti līdzīgus “makaronus”, dārzeņi pa rīvi jāslidina gareniski, savukārt īsākas nūdeles iegūsi, dārzeņus turot taisni nevis laižot guļus.

Šī rīve ir patiesi lieliska, lai uztaisītu ne tikai nūdeles vai varavīksnes salātus no dārzeņiem, bet arī sarīvētu jebko superplānās un nedaudz biezākās šķēlēs. Pa zobam gan mīkstie cukīni, gan cietās bietes. Ideāls palīgs, ja jāsagatavo dārzeņus vienādi biezās/plānās šķēlēs kā žāvēšanai dehidratorā vai cepeškrāsnī, tā cepšanai uz pannas un sautēšanai katlā vai tadžīnā. Rīve ir ļoti asa, tāpēc ar to nevajadzētu dot darboties bērniem, un vienmēr ieteicams izmantot pievienoto uzgali dārzeņu turēšanai, citādi sāpīgi ievainojumi garantēti.

 

Jaunākā spēlmantiņa mūsu virtuves piederumu arsenālā ir Lurch rīve ar griežamu rokturi, tautā saukta par spiralizētāju. Šis brīnumainais rīks garenus dārzeņus pārvērš burvīgās, apetītelīgās spirālēs, un ar to dievina darboties kā vīrieši, tā bērni. Ja vēlaties, lai pusdienas nav jāgatavo vienai, iespējams, jāiegādājas tieši šis mazais palīgs.

Komplektā ietilpst trīs maināmi, nerūsējoši tērauda asmeņi asmeņi, kas integrēti speciālā uzglabāšanas nodalījumā. Neslīdošās piesūkšanās “pēdiņas” palīdz rīvei noturēties uz virsmas, taču mēs pārliecinājāmies, ka gatavošanas procesā rīvi tomēr prasās mazliet pieturēt ar otru roku. Uzticamās raw “makaronu” pavadones – tomātu mērces recepti atrodi šeit

 

DSC01176DSC01634


Bildes: happy whispers ar Sony RX100M3

4 Komentāri on Nūdeļošana un spiralizēšana: Kā pagatavot “makaronus” no dārzeņiem

 1. Kristīne
  26/08/2015 at 18:08 (4 gadi atpakaļ)

  Borner rīves ir fantastisks izgudrojums – mūsu ģimenes virtuvē tā atrodama jau teju 20 gadus. :)

  Atbildēt
 2. Jutiņa
  27/08/2015 at 14:23 (4 gadi atpakaļ)

  Sagrieztie/sarīvētie dārzeņi pēc tam kaut kā jāvāra/jācep?

  Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   27/08/2015 at 15:31 (4 gadi atpakaļ)

   Nē, raw nūdeļu/spageti gadījumā visi dārzeņi paliek svaigi. Var mazliet pasautēt, ja galīgi nevar pierast pie termiski neapstrādāta dārzeņa tekstūras, taču svaigi tie patiesībā garšo lieliski – izmēģini!

   Atbildēt
 3. MENTOLS
  16/04/2018 at 15:43 (2 gadi atpakaļ)

  Labdien, kādas jums ir atsauksmes par LURCH rīvi ?

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *