Tests: Tīram mājokli ar Electrolux putekļusūcēju robotu

Kad sāku apsvērt pārcelšanos uz plašāku dzīvokli, viens no pirmajiem pirkumiem, kuru prātā pārcilāju, bija putekļusūcējs robots. Novērojusi tādus, dzīvojamies pie draugiem, kā arī regulāri pavīdam reklāmās žurnālu lappusēs, prātoju, cik jauki gan būtu izmēģināt robotu praksē. Uzmanies, ko vēlies, jo Electrolux piedāvāja testēt jauno robotu Pure i9, un man patiesi uz vienu nedēļu bija jauns palīgs mājokļa tīrīšanā.

Jāsaka, ka robota ienākšanu mūsmājās uztvērām ar sajūsmu un, par laimi, jauno “iemītnieku” neapcēla arī suns, kas citkārt rej un pat uzbrūk parasatajam putekļusūcējam, kas taisa lielu troksni. Mūsu pašreizējais miteklis ir ļoti mazs un kompakts, tāpēc robotam nebija īpaši, kur ieskrieties, taču faktiski ierīce ar vienu pilnu uzlādi darbojas aptuveni 40 minūtes, ja ieslēgts parastais režīms, un aptuveni vienu stundu, ja ieslēgts ECO režīms. Vienu telpas kvadrātmetru Pure i9 tīra aptuveni vienu minūti. Ja robota spēki ir galā un tas vēl nav paguvis iztīrīt visu dzīvojamo platību, tad tas “’aizbrauc”’ uz bāzes staciju uzlādēties un pēc tam turpina darbu no vietas, kur tīrīšanu pārtraucis. Gudri! Uzlādes laiks starp tīrīšanas reizēm ir kādas divas stundas. (Starp citu, jo grīda būs netīrāka, jo ilgāk robots “ņemsies” un mazāku platību pagūs iztīrīt vienas uzlādes ietvaros).

Man bija iespēja testēt robotu tikai atvērta plānojuma studio dzīvoklī, taču robots mierīgi “izstaigātu” arī vairākas istabas, virtuvi un tā tālāk, ja vien durvis uz visām telpām būtu atvērtas. Saprogrammēt ierīci tā, lai tā tīrītu tikai daļu telpas vai specifiski norādītas telpas mājoklī, nevar –  ja nevēlas, lai robots tīrītu kādu konkrētu telpu, tad ir vienkārši jāaizver durvis. Pārvarēt šķēršļus robotam palīdz ClimbForceDrive™ funkcija, kas ļauj pārvarēt līdz pat 2,2 cm augstus šķēršļus uz cietas virsmas, kā arī līdz 2,4 cm augstus šķēršļus uz paklājiem. Savukārt pakāpienu detektors novērš robota nokrišanu, piemēram, pa kāpnēm. (Ai, kā tāds detektors noderētu maziem bērniem, kas tikko iemācījušies rāpot vai staigāt!).

Ja runājam par grīdas segumiem, tad robots ir paredzēts teju visu grīdas segumu tīrīšanai, taču biezu paklāju ar garām skarām tas netīrīs – ierīce automātiski nolems, ka virsma ir pārāk bieza vai slidena, un netīrīs to, lai izvairītos no iestrēgšanas. Mums dzīvoklī ir nelīdzena koka grīda un pāris paklāji, no kuriem viens plānāks, otrs – biezāks. Robots bez aizķeršanās tika galā ar visām virsmām. Šajā kontekstā man bija interesanti izzināt, kā robots atpazīst netīrumus un orientējas telpā, jo paklāji pēc tīrīšanas patiesi kļuva ievērojami tīrāki nekā ikdienā, kad telpu uzkopšanai izmantoju tikai slotu un grīdas lupatu, un paklājiņus sanāca bieži mazgāt, jo putekļusūcēja mums nav.

Izrādās, ka robots visu redz trīs dimensijās, kas ļauj uztvert šķēršļus uz grīdas (vadi, sliekšņi), virs grīdas (dīvāni, gultas, kumodes, skapji, krēsli), kā arī kāpnes. Šī trīsdimensionālā “redze” tad arī aptur robotu no iesprūšanas vai nokrišanas. Electrolux Pure i9 robotam ir kamera un divi zemas intensitātes lāzeri, kas nav kaitīgi cilvēka redzei. (Citiem robotiem ir infrasarkanie lāzeri, kuru dēļ roboti mēdz tumšas grīdas vai spožas flīzes uztvert kā šķērsli un tās netīrīt). Kad robota lāzeri atduras pret šķērsli, kamera nolasa atspulgu un virtuālajā kartē izveido 3D objektus. Tas ļauj robotam noteikt šķērsli un aprēķināt distanci. Robots šo šķērsli iegaumē uz virtuālas telpas kartes un pielāgo tīrīšanu, piemēram, samazina ātrumu, pagriežas un tamlīdzīgi.

Robots iegaumē telpas plānu, lai tīrītu strukturēti un izvairītos no vairākkārtējas putekļu sūkšanas vienā un tajā pašā vietā. “Atmiņa” par telpas plānojumu palīdz platību iztīrīt ātrāk, kā arī palīdz ierīcei atrast ceļu līdz uzlādes stacijai.

Electrolux Pure i9 no citiem robotiem atšķiras ar trīsstūrveida formu un izvirzītu sānu birstīti, kas ļauj ierīcei piekļūt un iztīrīt stūrus, malas gar sienām un īpaši šauras vietas. Pateicoties jau minētajai trīsdimensiju sistēmai, robots atpazīst paklāju vai cietu grīdas virsmu un attiecīgi pielāgo gan tīrīšanas ātrumu, gan birstes ātrumu. Uz cietas grīdas virsmas robots būs mazliet ātrāks nekā uz paklāja, taču turbo birste rotēs lēnāk. Savukārt uz paklāja robots būs mazliet lēnāk, savukārt turbo birstīte darbosies ātrāk. Pieļauju, ka trīssturveida robots iztīra stūrus daudz efektīvāk kā apaļie modeļi – praksē pārliecinājos, ka prot “iegrozīties” stūros un iztīra tos arī ar blīvo sānu birstīti, kam ir 8 sariņu komplekts labākai tīrīšanai. Lielajai turbo birstei savukārt ir mīksti sariņi, kas efektīvi tīra cietās virsmas, un gumijas birstītes, kas panāk labākus rezultātus uz paklājiem. Varbūt, pateicoties tieši tām, mani paklāji pēc “randiņa” ar robotu bija tik tīri? :)

Putekļusūcēja filtru ieteicams tīrīt pēc katras piektās lietošanas reizes. Ierīce pati to neatgādina – būs vien pašiem jāatceras, taču robots ziņo, ja konteineris ir pilns un jāiztukšo. Ak, jā, un tā krāsa – gaiši brūna ar satīna spīdumu. Pēc testa šo smukuli nu itin nemaz negribējās dot atpakaļ – labprāt turpinātu lietot ikdienā.

Daži ieteikumi efektīvākai tīrīšanai

 • Atbrīvo grīdu no liekiem priekšmetiem un sacel garu aizkaru galus uz augšu. Robots priekšmetus un aizkarus neiesūks iekšā, bet vienkārši uztvers kā šķēršļus un apbrauks apkārt. Mēs eksperimentējām ar matu sprādzi un matu gumiju – neiesūca, pastumdīja ar sānu birstīti un “aizgāja” garām.
 • Pārliecinies, ka ierīce nevar iesprūst, piemēram, starp divām cieši novietotām mēbelēm vai zem kādas mēbeles. Ja tomēr gadīsies iestrēgt, robots mēģinās tikt laukā un, ja tas neizdosies, darbu neturpinās un izslēgsies.
 • Sasinhronizē robotu ar Pure i9 lietotni, lai varētu robotu ieslēgt attālināti, ērti sastādīt mājokļa tīrīšanas grafiku, kā arī redzēt, kur robots ir tīrījis. Caur aplikāciju ierīce saņems arī dažādus atjauninājumus un papildinājumus veiksmīgai darbībai.

Publicitātes foto. Raksts tapis sadarbībā ar Electrolux.

5 Komentāri on Tests: Tīram mājokli ar Electrolux putekļusūcēju robotu

 1. Ieva
  17/05/2018 at 18:07 (3 gadi atpakaļ)

  Paldies par padalīšanos ar pieredzi. Arī plānoju iegādāties šādu palīgu. Vai ir piemērots tīrīšanai, ja mājās ir dzīvnieks ar garu spalvu? Un kāda ir šī modeļa cena?

  Atbildēt
  • Iluta
   18/05/2018 at 15:27 (3 gadi atpakaļ)

   Ar dzīvnieka spalvu robotiņš tiek galā daudz labāk kā ar roku. Kad liekas, ka ar roku viss iztīrīta perfekti, robots vēl sauju savāks 😉. Man gan cits philips, tas, kas bija statoil akcijaa un ir pilniibaa sevi attaisnojis.

   Atbildēt
  • Līga | happy whispers
   18/05/2018 at 15:54 (3 gadi atpakaļ)

   Man ir suns ar īsu spalvu, bet, ja jātīra grīda mājoklī, kur mitinās dzīvnieks ar garāku spalvu, vienkārši biežāk jātīra putekļusūcēja birste :) Cenas dažādos veikalos ir atšķirīgas, bet jāsaka, ka tāds palīgs ir pamatīga investīcija.

   Atbildēt
 2. Lauma
  29/05/2018 at 19:51 (3 gadi atpakaļ)

  Ohoo, šitādu man noteikti vajag! :)

  Atbildēt
 3. Aija
  25/06/2018 at 11:50 (3 gadi atpakaļ)

  Man agrāk bija apaļais robotiņš un stūri istabās vienmēr palika putekļaini. Varbūt ir vērts izmēģināt šo!

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *