Ko nozīmē videi draudzīgs iepakojums?

Lai pagatavotu gardas maltītes sev vai ģimenei un draugiem, mēs ik dienu iegādājamies visdažādākos pārtikas produktus un dzērienus. Taču, cik bieži, veicot izvēli pie veikala plaukta vai aukstumskapja, aizdomājamies par to, no kādiem dabas resursiem ražoti produktu iepakojumi — kartons, stikls, plastmasa? Kuri iepakojumi ir atjaunojami, kuri — nav? Un, ko īsti nozīmē “atjaunojamie materiāli”? Šodien informatīvās kampaņas Labs iepakojums labai dzīvei ietvaros vēlos aplūkot tieši šo tēmu.

Virtuve_06

Izvēloties produktus, mēs visticamāk pievēršam uzmanību tam, kāds ir produkta derīguma termiņš, izpētām sastāvdaļas vai noskaidrojam ražotājvalsti u. tml. Kāda cita izvēli, iespējams, diktē iepakojuma izskats vai ērta lietojamība. Taču pieļauju, ka mūs visus vieno vēlme lietot veselīgus un dabīgus produktus. Tomēr — vai ņemam vērā, kā iepakojums ietekmē mūsu veselību un apkārtējo vidi mazliet plašākā nozīmē?

Iesaistoties kampaņā Labs iepakojums labai dzīvei, vēlējos mudināt padomāt vienu soli uz priekšu — lai ne tikai produkti, bet arī iepakojums pakāpeniski kļūtu par mūsu apzinātu izvēli, dodoties iepirkties. Parasti iepakojumu kā tādu ieraugām tikai tad, kad produkta saturs jau ir izlietots. Piemēram, sulas vai piena paka ir “sula” un “piens”  līdz brīdim, kad pāri paliek tikai paka. Mēs uztveram produktu un iepakojumu kā vienu veselu.

Kartona iepakojums — videi draudzīga izvēle

Virtuve_02

Par labu iepakojumu varam saukt tādu, kura ražošanā tiek izmantoti atjaunojami resursi. Piemēram, kartona ražošanā izmanto koksni. Koki augot “elpo” oglekļa dioksīdu (CO2), bet “izelpo” skābekli (O2). Ja, nocērtot kokus, atpakaļ iestāda tikpat daudz jaunu, ietekme uz vidi tiek sabalansēta. Jau iepriekš rakstīju par sertifikāta zīmi FSC® (Forest Stewardship Council), kas redzama uz produktu iepakojumiem. Šis simbols apliecina, ka kartons nāk no videi draudzīgi un ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem. Vienkārši sakot — tas nozīmē, ka tiek nodrošināta jaunu koku stādīšana.

Dabas draugi varētu vaicāt, kā tad ar plastmasas vāciņu, kas tiek pievienots daudziem kartona iepakojumiem, lai padarītu to lietošanu ērtāku. Ražotāji iet līdzi laikam un tagad arī plastmasas vāciņus ir iespējams izgatavot no atjaunojamiem augu izcelsmes resursiem, nevis naftas. Piemēram, Tetra Pak klāstā ir skrūvējamir vāciņi, kas ražoti no cukurniedrēm. Tas viss kartonu padara par videi visdraudzīgāko iepakojumu, jo lielākā daļa šī iepakojuma materiālu tiek ražoti no atjaunojamiem resursiem. Turpretī stikla un plastmasas iepakojumu ražo no smiltīm un naftas  jeb resursiem, kas dabā neatjaunojas.

Kartona iepakojums kā materiāls ir viegls, tāpēc arī daudz efektīvāks transportējot. Vienā kravas automašīnā var salikt vairāk produktu kartona iepakojumā nekā, piemēram, stikla, tādējādi tiek samazināts kaitīgo izmešu daudzums atmosfērā, samazinot kaitīgo ietekmi uz vidi.

Ērti šķirot un pārstrādāt

virtuve_09

Tas ir mīts, ka kartona iepakojums, ko tautas valodā mēdz dēvēt vienkārši par “tetrapakām’’, nav pārstrādājams. Dzērienu un citu produktu kartona iepakojumu var ērti šķirot, un tas būtu jādara, jo katrs izlietotais kartona iepakojums ir vērtīgs materiāls jaunu produktu radīšanai – to var izmantot atkārtotai pārstrādei. Tetra Pak dzērienu kartona iepakojums galvenokārt sastāv no kartona, kā arī atkarībā no iepakojuma veida tam ir plāns plastmasas un/vai alumīnija slānis. Izlietotā dzēriena paka jāizmet papīram paredzētajā konteinerā, ja plastmasas vāciņu var noņemt, to var ielikt pārstrādājamās plastmasas konteinerā.

Tetra Pak iepakojumā izmantotās plastmasas detaļas, kuras šķirojot nevar noņemt, pārstrādes procesā tiek atdalītas. Tetra Pak iepakojumu pārstrāde ir vienkāršs process — paku maļot un šķīdinot ūdenī, kartona šķiedras atdalās no plastmasas. Pēc tam atdalītos materiālus iespējams pārstrādāt jaunos produktos — piemēram, no papīra šķiedrām ražot picas kastes, salvetes vai iespiedpapīru, bet no plastmasas — būvmateriālus. Savukārt pārstrādātās plastmasas detaļas var izmantot, piemēram, jaunu būvmateriālu ražošanā. Tātad, ja vēl neesat šķirojuši kartona iepakojumu, aicinu to sākt darīt!

Tetra (222)


Bildes: Raimonds Birkenfelds
Materiāls tapis informatīvās kampaņas Labs iepakojums labai dzīvei ietvaros

2Pingbacks & Trackbacks on Ko nozīmē videi draudzīgs iepakojums?

  1. […] Tetra Pak var uzskatīt par videi draudzīgu iepakojumu. Par to vairāk savā blogā rakstījusi kampaņas vēstnese Līga Andžāne –  “Ko nozīmē videi draudzīgs iepakojums?. […]

  2. […] P.S. Visi Isola Bio dzērieni ir pildīti Tetra Pak kartona iepakojumā, par kura priekšrocībām un šķirošanu atkritumos plašāk vari izlasīt šeit […]

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *